naast hunne lieve ouders, de jongens bij va, de meisjes bij moeliefdan komen de burgerdochters met hunne vrijers, en de timmermansleerlingen en de notarisklerken, in 't kort, al de zondagsheeren en filisters der tweede en derde klasse, waarvan Utrecht krioelt, voor 't grootst gedeelte vergezelschapt door hunne vrouwen en schoo- nende vrouwen een weinig, maar de jonge meisjes alte- maal op een bespottelijke wijze boven haren stand ge kleed, en toch in de grond van hun hart regt verlegen met hare parasols en voiles, met hare manchetten en groote banden. Die soort van lui zit gewoonlijk doodstil aan kleine tafeltjes en drinkt thee of ze eet room; doch ze praat weinig en lacht nooit, zoodat het des Zondags op Chartroyse wel vol, maar dood en stil is Geen schommel wordt des zondags bewogen, geen liedjen klinkt door den hof, en zoo men den munnikenboom of den steiger bezoekt, dan is 't bedaard en stemmig, terwijl de vrienden rustig naar huis keeren, als kwamen zij van een begrafenis terug. Maar in de week heerscht op Char troyse, met minder bezoekers, soms veel meer leven en gewoelniet in den vroegen morgen, want dan ziet men er slechts een enkel student in de theologie, die onder den zwaren lindenboom een dor dictaat van buiten leertdoch tegen den middag begint de pretdan vindt men hier de winkeldochters en naaimeisjens, die de pot verteren, een hoop kinderen, de spes patriae, met nuffige bonnes en schalke kindermeisjens, eindelijk een aantal vrijende paartjens, die een stil hoekjen zoeken in den tuindan is 't slechts drukte en beweging in de breede lindenlaan, want de bonnes en kindermeisjens zitten op den schom mel, niet zelden in beweging gebragt door een paar olijke studenten; terwijl ze gieren en schreeuwen als de schop te hoog gaat en zij verlegen raken met hunne hagelwitte rokken, waar de dartele wind onder speelt. Inmiddels vliegen en stoeijen de kleinen door de laan, vrijer dan mama veroorloofde, die 't Geert jen ernstig op het hart drukt om Lowietjen of Frangoitjen vooral niet alleen te 75 filister: alledaags persoon.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 81