bij te komen, voor zij voor goed in zuidelijke richting aftrokken. In 1579 liet de stad het klooster door een troepenmacht bezetten, om te voorkomen, dat Spaansche troepen er zich zouden nestelende monniken hadden van de ruwe soldaten zooveel te verduren, dat zij hun klooster verlieten en een toevlucht in de stad zochten. De stadsregeering, die talrijke geestelijke gebouwen binnen haar muren liet sloopen, eischte, dat de monniken hun klooster zouden afbrekentoen deze weigerden hieraan te voldoen, liet zij zelf de kloostergebouwen met de kerk slechtenalleen het poortgebouw bleef gespaard. De nog bruikbare steenen werden gebruikt voor versterking van de stadsmuren. De monniken van het klooster Nieuwlicht verspreidden zich over de Karthuizerkloosters van 's Her togenbosch, Brugge en andere Zuid-Nederlandsche steden. De kloosterbibliotheek werd door de stad in beslag ge nomen ten bate van de stadsbibliotheek, die in het koor van de Janskerk werd ondergebracht. Op de plaats, waar het klooster stond, werd een hof stede gebouwd en in de vorige eeuw brachten veel Utrechtenaren na een wandeling buitenom een bezoek aan de boerderij Chartreuse om bij vrouw van Dam, „de kastelijnes" een portie room te bestellen- Zooals Hilde- brand in zijn „Camera Obscura" vertelt hoe de Haar- lemsche burgerij de vorige eeuw een Zondag in de Haarlemmerhout doorbracht, zoo beschreef een Utrechte naar hoe het in het midden van de vorige eeuw op Chartreuse toeging „Vooral des zondags wordt Chartroyse veelvuldig be zocht; dan verschijnt er de deftige burgerman met zijn regenscherm, de kantoorbediende met zijn trouwrok, de ambachts-baas met zijn lange jas, zijn hoogen hoed, zijn breede boorden, en zijn smalle das, de aangekleede komenij-heer met zijn wandelstok en zijden zakdoek, waarmee hij de laarzen, bij 't naar huis gaan, voor de poort afklopt, de kruidenier met zijne vrouw, zeven zoons en negen dochters, allen, op de rei af, voortslenterende 74 komenij-heerkruidenier.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 80