Friezen leverde geen gunstige resultaten opmisschien waren de Friezen van hen afkeerig, omdat ze Franken en dus hun nationale vijanden waren. Weldra gaf Dagobert alle verdere zendingspogingen op en hij schonk den Fran- kischen burcht aan den Keulschen bisschop, opdat deze zijn taak, de kerstening van het Friesche gebied, zou over nemen. De Keulsche bisschop zette het werk van den Frankischen Koning echter niet voort en later zei Boni- fatius van hem„Hij heeft niet gepredikt, hij heeft de Friezen niet tot het Christelijk geloof gebracht, doch heidens is het volk der Friezen gebleven." Weer gingen de Friezen tot den aanval over; Utrecht werd weer door hen bezet en de Thomaskapel werd ver woest. Terwijl de opvolgers van Clovis steeds slapper optraden, namen de Karolingische hofmeiers de teugels van het bewind in handen en zij zetten de vroegere politiek van de krachtige Frankische vorsten voort. De Karolingische hofmeier Pippijn de Middelste versloeg in 689 den Frieschen Koning Radbod bij Dorestad (bij het tegenwoordige Wijk bij Duurstede) en heroverde weldra Utrecht. Daar de Frankische zendelingen bij hun zen dingswerk onder de Friezen niet veelresultaat gehad hadden, aanvaardde hij gaarne de medewerking van den Angelsaksischen zendeling Willibrord, die in 690 uit Enge land te Utrecht was aangekomen en die zich in 695 door den paus liet wijden tot aartsbisschop der Friezen, om het door Pippijn heroverde gebied te kerstenen. Nog eenmaal maakte Radbod gebruik van de verwar ring, die in het Frankische rijk ontstond na den dood van Pippijnweer veroverden de Friezen Utrecht, maar Karei Martel, de zoon van Pippijn, dreef hen terug en versloeg hen nu zelfs in het hooge Noorden bij de Middelzee. Utrecht was, en nu voor goed, op de Friezen heroverd het Frankische rijk strekte zich uit over een groot deel van ons land. Willibrord herstelde de verwoeste St. Thomaskapel, die voortaan de Heilige Kruiskapel genoemd werd. Op het zuidelijke deel van het tegenwoordige Domplein bouwde hij een kerk en een klooster gewijd aan Christus Salvator 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 7