legde een der hoogleeraren er nog eens den nadruk op, „dat het van een absolute necessiteit is, dat den studen ten in de medicijnen gelegenheid gegeven wordt om voor de bedden der patiënten te sien practiseeren dat in de collegiën geleerd wordt, waartoe het genoegelijk zoude zijn, dat twee der Professoren ieder een vierendeels jaars, buiten de vacantie, twee maal 's weeks, twee a drie patiënten in 't Gasthuis vertoonden, op die wijze als te Leiden geschiedt." De Catharijnekerk, waar sinds 1580 geen Roomsch- Katholieke godsdienstoefeningen gehouden mochten worden, stond een tijd lang leeg, deed daarna als kazerne dienst, totdat zij in 1635 door de Calvinisten voor hun bijeenkomsten in gebruik genomen werd. De Catharijnekerk was de eenige vroeger Katholieke kerk in Utrecht, die na den Franschen tijd niet meer als Protestantsche kerk dienst deed. In 1813 werd zij garni zoenskerk voor de Roomsch-Katholieke militairenin 1840 werd zij aan de Roomsch-Katholieken voor hun gewone godsdienstoefeningen afgestaan. Toen de Katho lieke kerk zich in 1853 zelfstandig organiseerde en opnieuw een aartsbisdom Utrecht werd opgericht, werd de Catharijnekerk te Utrecht tot metropolitaan (aarts bisschoppelijke) kerk verheven. In de kerk valt vooral op de fraaie predikstoel, die in 1862 op de wereldtentoon stelling te Londen, waar hij met goud bekroond was, werd aangekocht. Het Catharijnegasthuis, dat in 1812 opgeheven was, deed na den Franschen tijd als kazerne dienst; daarna werd het in gebruik genomen als passanthuis of kazerne, óm tijdelijk onderdak te geven aan doortrekkende troe pen. Omdat zoo dikwijls troepen door Utrecht trokken, konden de burgers niet voortdurend met inkwartieringen worden lastig gevallen. In een stadsbeschrijving van 1857 wordt vermeld, dat de soldaten in dat passanten-huis „eene goede zindelijke ligging en onthaal vinden, hetwelk zij zelfs bij gegoede burgers veeltijds zouden moeten mis sen, althans niet beter zouden kunnen verlangen." Welk een dringende behoefte er aan een dergelijke inrichting 7i

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 77