chirurgijnskist, met de noodige geneesmiddelen, zalven, pleisters, oliën, onder zijn bereik is gebracht en gaat voornamelijk de gewonden na en die aan uitwendige gebreken lijden. Daarop verschijnt tegen negen uur Dr. Bor deftig gekleed, het gewicht van zijn ambt beseffende. Hij wordt met gepasten eerbied ontvangen. De nederige Chirurg buigt diep voor hem. Hij neemt de zieken waar, schrijft zijne ordonnantiën en overlegt met den Chirurg of de gewonden ook geneesmiddelen noodig hebben. Ten 4 uur 's avonds maakt de Chirurg zijn tweede visite. In middels ten 9 uur 's morgens brengt de deelmeid het eten voor de zieken, waarvan sommige te bed liggen, andere aan tafels op banken of scabelletjes zitten. Wederom andere zitten in een ziekenstoel. Zij spreken onder elkander of houden zich met stichtelijke lectuur bezig. Kort daarna beklimt de streng Calvinistische gods dienstleeraar, doorkneed in den Heidelbergschen Ca techismus, den preekstoel, in de ziekenzaal aanwezig en houdt een stichtelijke toespraak met gebed. Ten elf ure en ten vijf ure hebben er weder maaltijden plaats. Na zes uur is het stil in de ziekenzaalwant volgens de huis orde moeten de zieken zich op dat uur naar bed be geven. Op de tafels zijn bierkannen, bekers en medicijn- flesschen. De zieken drinken volop bier en zoo noodig ook melk en wijn. Zoo verloopt de dag eentoonig, slechts afgewisseld door de bezoeken, die de zieken van hunne bloedver wanten of vrienden krijgen en de soldaten van hunne kapteins en sergeanten. Somtijds komt de rentmeester of wel een lid van de vroedschap of van het college van de gecommitteerden van de gedeputeerde Staten der provincie Utrecht zich overtuigen of alles ordelijk toe gaat, terwijl de hospitaalmeester een wakend oog houdt over alles en zorg draagt, dat het den zieken aan niets ontbreekt en dat de noodige provisiën aanwezig zijn." Het Catharijne gasthuis werd het eerste Utrechtsche ziekenhuis, waar de medische studenten zich in de prak tijk konden oefenen; in het midden van de 18e eeuw 70

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 76