des wynters beyde nacht ende dag, altoos binnen warm sel wesen, arme lude, so wie des begeert ende die des van armoeden te doen heeft, des dages in te wesen, en hoer gemac in te hebben, ende des nachts in te slapen." In 1468 werd de plaats van dit gasthuis met haar „stove" afgestaan aan de Karmelieter monniken, die hier hun kerk en klooster mochten bouwen- In 1528 moesten deze echter op hun beurt plaats ruimen voor de Johannieters, die van het Catharijneveld verdreven waren. De Johannieters, te Utrecht ook wel de Heeren van St. Gatharina genoemd, vestigden zich in de kerk der Karmelieten, die zij verder afbouwden, en in het kloos ter, dat zij uitbreidden; kerk en klooster werden voort aan Catharijnekerk en Gatharijneklooster genoemd. De Johannieters zetten hun liefdadig werk voort en sticht ten een gasthuis, dat met het klooster verbonden werd, maar zij misten voldoende ruimte „om dat gasthuis soo groot te maken alst van ouds te voren te wesen plach." Dit gasthuis bleef na 1580 onder het bestuur der Provin ciale Staten als ziekenhuis bestaan. Hoe het in het begin van de 17e eeuw in dit ziekenhuis toeging beschreef Dr. P. Q. Brondgeest later als volgt „De ijverige Chirurg Thomas Pack, met een lantaarn gewapend, gaat des morgens ten 7 ure de gasthuispoort aan de Nieuwe Gracht binnen en klopt aan de deur van de ziekenzaalDe portier opent de deur, waardoor de Chirurg onmiddellijk in de ziekenzaal treedt, die ruim is en waarin zich een veertigtal bedsteden bevin den, voorzien met gordijnen en rabatten, die zeker ge sloten zijn; want het is koud in de zaal, omdat in de haard slechts hout en turf gestookt worden. De maeghd, die den nacht bij de zieken heeft door gebracht, groet hem eerbiedig en geeft hem de noodige inlichtingen omtrent hunnen toestand. Hij schuift de gordijnen der bedsteden open. In eenige liggen twee zieke mannen, in andere twee zieke vrouwen, wederom in andere een gekwetste. Bij het openen zal hem geen frissche lucht zijn toegestroomd, maar een benauwde ziekenlucht. Hij onderzoekt nu de zieken, nadat de 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 75