DE CATHARIJNEKERK EN HET CATHARIJNEKLOOSTER Tijdens de kruistochten hadden Italiaansche koop lieden in Palestina een ridderorde gesticht, die zich hoofd zakelijk ten doel stelde het verplegen van zieke pelgrims deze orde werd naar Johannes, een patriarch van Alexandrië de orde der Johannieters, of naar hun werk zaamheid de orde der Hospitaalridders, genoemd. Toen de Mohammedanen het Heilige Land heroverden weken de Johannieters naar Rhodus, later naar Malta uit. In het midden der 13e eeuw kwamen ook enkele Johannieterridders naar Utrecht, en stichtten hier een kerk, klooster en gasthuis, dat zij aan de Heilige Catha- rina van Alexandrië wijdden, die omstreeks 300 den marteldood gestorven was. Deze Catharijnekerk, klooster en gasthuis gaven hun naam aan het veld waarop zij ge bouwd waren, het Catharijneveld, aan de aangrenzende stadspoort, de Catharijnepoort, en aan een naburige straat en steeg, de Catharijnestraat en Catharijnesteeg, later herdoopt in Willemstraat en Zakkendragersteeg. Karei V dwong in 1528 de Johannieters hun gebouwen te ont ruimen, omdat hij op het Catharijneveld zijn kasteel Vredenburg wilde stichten. In de Lange Nieuwstraat was in de 13e eeuw een gast huis, gewijd aan St. Agatha, opgericht. In de Lange Nieuwstraat was een gasthuis gesticht, dat gewijd werd aan St. Agathahet stichtingsjaar is onbekend, maar het gasthuis werd in 1350 vermeld als eigenaar van een stuk land buiten Catharijne. In 1366 gaf een Utrechtsch burger een geldsom om van een huis bij dit gasthuis te maken en te onderhouden „ene warme stove die stove: verwarmd vertrek. 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 74