hadden zij het gebouw reeds verlaten. Twee dagen later werd er in deze kerk opnieuw gebeeldstormd en deze moest zeven weken gesloten blijven, voor ze weer in ge bruik kon worden genomen. In 1579 werden er nog eens de beelden gebroken, waarna in 1580 de Geertekerk aan de Calvinisten kwam. Enkele jaren later, toen Leycester de Staten te hulp kwam in den strijd tegen de Spaansche troepen, werden in de Geertekerk Engelsche en Iersche troepen gelegerd. Ruim twee eeuwen later, in den Franschen tijd, werd deze kerk weer als kazerne gebruikt en daarna deed zij nog als magazijn dienst. De toestand van de kerk werd slecht en in 1835 wilde het kerkbestuur de kerk aan de stad verkoopen. In 1848 en in 1852 werd zelfs het plan geopperd de kerk voor afbraak te verkoopenhiertegen kwam echter verzet o.a. ook om deze reden, „dat bij vermeerderde godsdienstige belangstelling de tijd zoude kunnen geboren worden, dat ook aan deze kerk behoefte bestond." Toen in 1855 de Rijndijk bij de Grebbe bezweek werden honderden Vee- nendalers, die hun toevlucht binnen de stad Utrecht zochten, voor drie maanden in de Geertekerk gehuisvest. De toestand van het gebouw werd hierdoor niet beter en van 18601864 hadden eindelijk de zoo dringend noodige herstellingswerkzaamheden plaats. Het gebouw deed vervolgens tot 1930 als kerk dienst; daarna werd het gebouw, dat opnieuw dringend restauratie noodig heeft, buiten gebruik gesteld. Het doophek en de psalmborden verhuisden intusschen naar de Oranjekerk, het orgel naar de Julianakerk. In December 1940 stelden de kerkvoog den voor „zoowel wegens de financiëele bezwaren, als ook wegens den toestand waarin het bouwwerk verkeert" de kerk te verkoopen, wat met een besluit tot afbraak gelijk stond. Wel is dit gevaar voorloopig afgewend, maar over een restauratie, die in ieder geval noodzakelijk is, wil de kerk behouden blijven, is nog niets besloten. Het zou jammer zijn als de Geertekerk, die met het omliggende pleintje zoo'n typisch geheel vormt, zou verdwijnen. 67

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 73