DE GEERTEKERK Als vierde en laatste parochiekerk werd omstreeks 1200 een kerk gesticht, gewijd aan St. Geerten of Gertrudis, een Frankische jonkvrouw uit de 7e eeuw, die als heilige in West-Europa vereerd werd; deze Geertekerk stond ongeveer op de plaats, waar thans het Stads- en Acade misch ziekenhuis gelegen is. Toen in het midden van de 13e eeuw de verschillende buurtschappen en de immuni teiten door een steenen muur omsloten werden, bleef de Geertekerk buiten het ommuurde stadsgebied liggen. Daar deze ligging op den duur te onveilig was, werd deze kerk afgebroken en een nieuwe, de tegenwoordige Geerte kerk, werd binnen de stadsmuren opgebouwd. De Geertekerk was de eerste Utrechtsche kerk waarin de beeldenstorm gewoed heeft. In den middag van 24 Augustus 1566 was buiten Tolsteeg een Calvinistische hagepreek gehouden; een dertig gewapende Calvinisten begeleidden hun predikant tot Jutfaas, keerden daarna terug, kwamen bij de Tolsteegpoort in de stad en liepen toen den stadswal langs in de richting van de Geertekerk. Daar er in de stad voor een beeldenstorm gevreesd werd, had de Utrechtsche regeering vermoedelijk evenals de Amsterdamsche, bevel gegeven de kostbaarste stukken bij voorbaat uit de kerken in veiligheid te brengen. Toen de Calvinisten nu enkele gildeleden tegenkwamen, die beel den en gedeelten van altaren uit de Geertekerk weg droegen, wilden zij de kerk in, om te zien wat er al uit gedragen was. Zij trachtten den koster met geweld te dwingen hun den kerksleutel te geven, maar bemerkten toen, dat de kerk nog open stond. Zij gingen binnen en vernielden enkele beelden en crucifixen en toen enkele stadsdienaars kwamen om de vernieling tegen te gaan, 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 72