behulp van warm water, maar door heete lucht ver warmd, die van uit een verhitten kelder door tegelbuizen langs de wanden van de vertrekken geleid werd. Het hoofdkwartier van de officieren had zelfs beschilderde wanden en mozaiekvloeren. Nog een eeuw lang wisten de Romeinen zich hier te handhaveneven na 250 ging het eiland der Bataven, het land tusschen Rijn en Waal, voor hen verloren en de legioenen trokken af naar het Zuiden. Een tijd van groote verwarring volgde; de Franken trokken door ons land naar het Zuiden. De Friezen ver overden het grootste deel van ons land en Utrecht werd een Friesche stad. Terwijl de Friezen heidenen bleven, gingen de Franken omstreeks 500 onder leiding van hun Koning Clovis tot het Christendom over; het Frankische rijk breidde zich uit over geheel Gallië, dat nu het Fran- kenrijk of Frankrijk genoemd werd. Evenals de Romeinen drongen ook de.Franken op naar het Noorden, om zich van het belangrijke deltagebied bij de mondingen van Maas en Rijn meester te maken. Utrecht werd grens gebied, waar afwisselend Friezen en Franken de heer schappij voerden. Omstreeks 600 was Utrecht in de macht der Franken en de Frankische koningen begonnen hun zendingswerk onder de Friezen en stichtten een kerkje te Utrecht, dat zij aan den Frankischen heilige St. Maarten van Tours wijdden. Waar dit oudste kerkje gestaan heeft, is niet bekend. De Friezen hernieuwden hun aanvallen, heroverden Utrecht en verwoestten het St. Maartenskerkjede Frankische Koning Dagobert drong de Friezen terug en maakte zich omstreeks 630 van Utrecht meester. Ook hij bevorderde de kerstening van het Friesche gebied en stichtte een kapel, gewijd aan St. Thomas, die wegens zijn ongeloof de schutspatroon was van heidenen en onge- loovigen. Deze kapel werd vermoedelijk omstreeks 630 op het Domplein gesticht. Om de vijandelijke aanvallen des te beter af te slaan, bouwden de Franken te Utrecht een burcht op of in ieder geval dicht bij het Domplein- Het optreden van Frankische zendelingen onder de 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 6