den Franschen tijd werd het in 1813 „aan een ieder vrij gelaten de dooden in de kerken te doen begraven", totdat bij Koninklijk Besluit in 1827 het begraven in de kerken voor goed verboden werd. In Mei 1830 werd de nieuwe begraafplaats „buiten de Tolsteegpoort" in gebruik ge nomen en sedert dien tijd zijn geen dooden meer in de kerken bijgezet. Boven het zuidportaal van de kerk zijn enkele jaren geleden eenige oude opschriften vrijgekomeneen Latijn- sche spreuk, die beteekent: „geeft het uwe, terwijl het het uwe is, na uw dood is het het uwe niet meer" en daaronder de daarmee samenhangende regel„dat ic gaf es mi gebleven; dat ic hielt, heft mi begheve." Geen enkel kerkplein in de stad heeft zoo'n rustig en dorpsch voorkomen als het St. Nicolaaskerkhofde stem ming werd nog verhoogd als op den Zondagavond de luidklok in den noordelijken toren even voor den dienst geluid werd. „Hoe geheel anders ziet op een Zondag avond of anderen feestavond het plein er dan uit, als de verlichte kerk door de hooge vensters haar flauwe schijnsel naar buiten werptZooals bij het begin de zware luidklok met donkere stem roept, zoo vloeit straks bij het uitgaan uit de geopende deuren met de menigte de orgelmuziek naar buiten. Als dan het vroolijke klokkenspel zijn wijsje naar alle kanten op de dichte massa laat vallen, waarna bij 't heele uur de groote slagklok in 't midden zwaar slaat, maar ook, als bij 't halve uur de laagste speelklok zijn sonore stem laat klinken, dan is 't voor hen, die in deze omgeving niet wonen, als om jaloersch te worden." De parochiekerk van St. Nicolaas vierde den dag van haar heilige en er zijn rekeningen bewaard, waaruit blijkt, dat in ieder geval reeds in 1427 de kerkmeesters den 6en December enkele kleine kinderschoenen met geld aan arme kinderen schonken. Het Sinterklaasfeest werd dus toen al gevierd en de kerk wilde ook de arme kinderen in de feestvreugde laten deelen. Toen de Roomsch-Katho- lieke eeredienst verboden werd, wilde de regeering ook het St. Nicolaasfeest laten verdwijnen en bij publicatie van 16 November 1655 werd bekend gemaakt: „Inter 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 68