St. Nicolaaskerk in Augustus 1566 gebeeldstormd, maar in deze afgelegen kerk richtten de beeldenstormers minder schade aan dan elders. Toen de Calvinisten in 1579 meer invloed kregen werden de beelden in de St. Nicolaaskerk opnieuw gebroken en de magistraat moest er in berusten, dat deze kerk aan de Calvinisten werd afgestaan. Toen in 1580 de uitoefening van den Katholieken godsdienst verboden werd en de Calvinisten meer kerken tot hun beschikking kregen dan zij gebruiken konden, werden de parochianen van St. Nicolaaskerk bang, dat hun kerk gesloopt zou worden en om hun kerk voor de omgeving van grooter belang te maken kochten zij met de parochia nen van de Geertekerk een klokkenspelin 1587 werd de Zuidelijke toren van een, open koepeltorentje voorzien, waarin de carillonklokken werden aangebracht. De kerk werd gered en zij kwam zelfs weer vrijer te staan, daar in 1583 het Karmelieterklooster werd afge broken. De klokken van het carillon werden omstreeks 1650 vervangen door de klokken van de gebroeders Hemony, die toen nog in Zutphen werkten en van daar - vele torens in ons land van nieuwe carillons voorzagen. Daar dit nieuwe klokkenspel van den St. Nicolaastoren geen basklokken had, klonk het luchtig en vroolijk; er werden dan ook uitsluitend vroolijke liedjes gespeeld. De cycloon van Augustus 1674, die het klokkenspel van den Jacobitoren vernielde, spaarde het carillon van den Nicolaastoren, waarvan alle Hemonyklokken nog aan wezig waren; alleen de spits van den noordelijken toren stortte in elkaar en werd toen vervangen door de tegen woordige lage afdekking. In de kerken werd vroeger begraven en toen de jonge student Jacobus Bellamy, die als patriottisch dichter alge meen bekend was, gestorven was, maakte zijn begrafenis op den avond van 15 Maart 1786 bij fakkellicht van uit zijn woning in de Lange Nieuwstraat naar de Nicolaas kerk op de toenmalige Utrechtenaren een diepen indruk; nog altijd geeft een gedenkplaat met zijn naam aan een van de'pilaren de plaats van zijn graf aan. In den Fran- schen tijd werd het begraven in de kerken verboden; na 63

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 67