DE NICOLAASKERK Waar de Rijn door de bedding van den tegenwoor- digen Krommen Rijn het gebied van de hedendaagsche stad binnenstroomde en waar het gebogen uiteinde van de Oude Gracht vermoedelijk nog een vroegere Rijn bedding is, daar was reeds vroeg aan de oevers een buurt schap ontstaan, die zich groepeerde om haar parochie kerk, gewijd aan St. Nicolaas, den populairen heilige en kindervriend, den beschermer van zeevaarders en koop lieden. De St. Nicolaaskerk dateert waarschijnlijk uit het midden van de 12e eeuw. Haar parochie strekte zich tot in wijden omtrek uit over Vechten, De Bilt en Oostbroek, zoodat er steeds een paard ter beschikking stond van den pastoor, om de ver afgelegen parochianen tijdig te kunnen bezoeken. Met de andere parochiekerken stond de St. Nicolaas kerk onder het bestuur van het Domkapittel, totdat er in 1528 verandering kwam- Karei V, wereldlijk heerscher geworden over het Sticht, liet op het Catharijneveld het kasteel Vredenburg bouwen en de Johannieters moesten hun Catharijneklooster aldaar ontruimen; zij kregen nu de beschikking over het Karmelieterklooster in de Lange Nieuwstraat, dat sedert dien tijd het Catharijneklooster heet. De Karmelieten die aldus verdreven werden, kregen toestemming om ten noorden van de St. Nicolaas kerk een nieuw klooster te bouwen, terwijl zij tevens de beschikking over deze kerk verkregen. De St. Nicolaas kerk werd aan de stadszijde door het Karmelieterklooster geheel ingesloten. Evenals in de andere parochiekerken werd ook in de Karmelietenmonniken genoemd naar hun klooster op de berg Karmel in Palestina. 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 66