tegen de Spaansche troepen deelnam, traden de Calvi nisten, als de heftigste tegenstanders van den Spaanschen koning, meer op den voorgrond en in 1579 werden opnieuw in Buurkerk de beelden gebroken. Thans moest de raad er in berusten, dat de kerk aan de Calvinisten werd afgestaan. Het koor, dat de Calvinisten voor hun godsdienstoefening niet gebruikten, werd overbodig en daar dit deel van de kerk het verkeer in de stad belem merde, besloot de raad in 1586 dit koor af te breken „om aldaer een straet te vinden." De aangelegde straat werd naar het vroegere koor van de Buurkerk de Choor- straat genoemd. Slechts het schip en het dwarsschip bleven over. De cycloon van Augustus 1674 teisterde ook dit gebouw en het hooge dak stortte inhet nieuwe dak werd lager aangebracht, weinig hooger dan het tegenwoordige. Een witte rand metselkalk geeft de plaats nog aan, waar dit vroegere dak tegen den toren aansloot. De Buurtoren bleef nog lang in gebruik als uitkijkpost een Engelschman, die in de 18e eeuw een bezoek aan de stad bracht, vertelde hoe alles geregeld was, om zoo snel mogelijk een brand te kunnen blusschen„Op den toren van de stad (den Buurkerktoren) is bij voortduring een waker gestationneerd, die ieder half uur moet uitkijken en als alles in orde is, moet hij op zijn trompet een deuntje spelenmaar als er brand blijkt te zijn, moet hij alarm blazen, een klok luiden en buiten den toren een lantaarn hangen, gericht naar de wijk, waar de brand gezien wordt- De wachters, die rondom den toren wonen, op deze wijze gealarmeerd, moeten onmiddellijk de naast- bije wachters waarschuwen en deze weer anderen, tot alle wachters gealarmeerd zijnéén van hen in elke wijk moet de menschen oproepen (van hen èn van den commandant van het corps heeft hij altijd een lijst), behoorende tot de brandspuit in zijn wijk, die haar moeten brengen naar de plaats, waar de brand is uitgebroken, en een overeen komstige belooning ontvangen, naar gelang hun spuit de eerste, tweede of derde aankomt." Op oudejaarsavond droeg de torenwachter bij tot de vroolijke stemming in de stad. „Om tien uur blies de 57

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 61