luidde wanneer een pas gekozen bisschop in processie van de Buurkerk naar de Domkerk vertrok, om daar gewijd te worden- Op den Buurtoren stond geregeld een waker uit te zien of er geen onraad dreigde; in 1542 werd geregeld hoe de twee torenwachters hun taak moesten verdeelen. De een luidde 's avonds eerst de waakklok, het teeken, dat de stadspoorten gesloten moesten worden; nog geen eeuw geleden schreef een Utrechtenaar hoe hij zich uit zijn jeugd herinnerde, dat de poorten van de stad na het luiden van deze klok gegrendeld werden „Wanneer tegen schemering de Buurtkerkklok luidde, hoorde men ver in den omtrek de stads-deuren knarsend toewerpen." De wachter, die de waakklok geluid had, moest tot één uur na middernacht op zijn post blijven, waarna hij door den anderen wachter werd afgelost. Van 's avonds 10 uur tot 's morgens 4 uur moesten de wachters ieder heel uur trompetten „tot allen drie hoecken van die toorn", terwijl zij goed moesten toezien „offer nergens in der stadt off om der stadt brandt vallen ende oprijsen mochte, om soe geringe bij hem brant gesien wordt, alsdan brant te blasen sonder ophouden." Aan het Buurkerkhof stond het oude stadhuis, van waar de raad zijn besluiten bekend maaktekort nadat Karei V zich meester van de stad maakte, moest de raad echter zijn zetel verplaatsen naar het Huis Hasenberch, dat op de plaats van het tegenwoordige stadhuis stond. Het politieke centrum van de stad verplaatste zich van het Buurkerkhof naar de Stadhuisbrug. Het Buurkerkhof werd op den duur een doodsch plein. In Augustus 1566 werden ook in de Buurkerk de beel den gebrokende Utrechtsche Calvinist Jan van Ame- rongen, die als slotenmaker in dienst van de stad was, wees den beeldenstormers den weg en bleef met andere gewapende Calvinisten bij de kerkdeur staan om toe te zien, dat niemand de kerk zou binnendringen, om te stelen. Na het breken van de beelden deed hij de deur van de kerk zorgvuldig dicht. Toen de Utrechtsche burgerij in 1576 aan den strijd 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 60