lende gilden hadden er hun aparte kapellen, altaren en grafkelders. De Buurkerk werd bekend door het feit, dat „die devote maghet Berta Jacobsdochter" in een kluis van deze kerk van haar 30e tot haar 87e jaar in zware boete doening en onthouding leefde. Vermoedelijk had het leven haar teleurgesteld, zoodat zij tot deze vrijwillige ballingschap haar toevlucht nam; in een van haar ge dichten tenminste zegt zij over haar vroegere leven„Si (Die werelt) heeft mi menich leet gedaen, eer ic haer bin ontcomen." „Suster Bertken, die 57 jaren besloten heeft gheseten tot Utrecht in dy Buerkercke" werd in 1514 in haar kluis begraven. Het Buurkerkhof was tijdens de Middeleeuwen het centrum van de handelsstad; hier werden de kermissen gevierd, hier werd geregeld markt gehouden. Wanneer er godsdienstige mysteriespelen werden opgevoerd, moest er op uitdrukkelijk bevel van den raad een gepaste rust heerschen; zoo werd in 1415 bekend gemaakt: „Die raet van der stat laet enen yegheliken weten, dat men des woensdaechs nae den heilighen Paesdach of cort daer nae spuelen sel een spul op Buerkerchof, van ons Heren verrisenisseyemant, die daer onruste makede, dat soude de raet swaerliker rechten dan op een ander tijt." Ook de Buurtoren nam in de Middeleeuwsche stad een belangrijke plaats inboven in den toren hing een onge wijde klok, die niet aan de kerk, maar aan de stad be hoorde. Het was de banklok, die de burgerij te zamen riep, wanneer er door den raad nieuwe besluiten werden afgekondigd, vonnissen werden bekend gemaakt, namen van nieuwe burgers werden afgelezen en veroordeelden uit de stad gebannen werden. Evenals Klokke Roeland van de Gentsche Belfort, luidde de Banklok van de Buur kerk alarm, wanneer er gevaar dreigde en de vijand de stad naderde. In 1386 werd nog eens uitvoerig geregeld, hoe de gilden ter verdediging van hun stad moesten uit trekken in dat geval „dat de vyande in den velde waren, ende men de bancloc ene langhe pose sloeghe." Een andere groote luidklok was de Bisschopsklok, die 55

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 59