BUURKERK EN BUURTOREN De Buurkerk wordt het eerst vermeld in 1131toen deze kerk bij een grooten brand geheel in vlammen opgingook de herbouwde kerk werd in 1173 door een brand in de asch gelegd. De opnieuw herbouwde kerk werd in 1253 met haar toren en alle klokken eveneens door brand vernield. Weer verrees een gebouw en de oudste deelen van de tegenwoordige Buurkerk en Buur- toren dateeren uit de tweede helft van de 13e eeuw. In verband met den torenbouw werd de weekmarkt een tijd lang verplaatst van het Buurkerkhof naar de Mariaplaats. Daar er tijdens het bouwen aan den toren steeds gevaar bestond, dat er steenen naar beneden zouden vallen, waarschuwde de raad in 1400 met nadruk „enen eyghe- lyken, dat si hoer kinderen also hoeden, dat si onder 't werc van Buerkerktoern nyet en ghinghen." Het oorspron kelijke plan was, om boven den vierkanten onderbouw, evenals bij den Domtoren, een hooge achtkantige lantaren te plaatsen. De toren werd echter nooit afgemaakt en de vierkante onderbouw werd tenslotte met een houten koepel afgedekt- Als kerk van de oudste buurt nam de Buurkerk in de Middeleeuwsche stad een bevoorrechte plaats in. Twee burgemeesters waren ambtshalve kerkmeesters van deze kerkhet St. Maartensvaandel, het stadsvaandel, werd in deze kerk bewaard. Als een nieuwe bisschop in het stad huis als wereldlijk vorst gehuldigd was, verwisselde hij in de Buurkerk zijn harnas voor zijn bisschopskleed, om uit deze kerk in een plechtige processie naar de Domkerk te gaan, waar hij door de geestelijkheid ontvangen werd. De Raad van de stad had in de Buurkerk haar eigen kapel en de gilden hielden hier hun bijeenkomsten. Verschil- 54

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 58