geheim hun godsdienstoefeningen houden. Weldra wer den deze bijeenkomsten oogluikend door de regeering toegelatenin Utrecht kregen de Katholieken zelfs de beschikking over twee woonhuizen bij den Mariahoek, die zij verbouwden tot een primitieve kerk, een schuilkerk, waarin zij in het verborgen geregeld bijeenkwamen. Ter herinnering aan hun parochiekerk, de Geertekerk, die in de macht der Calvinisten was gekomen, wijdden zij deze nieuwe schuilkerk ook aan St. Geerten of St. Gertrudis. Omstreeks 1700 kwam er onder de Katholieken een scheuringvelen scheidden zich als Oud-Katholieken van de Roomsch-Katholieke kerk af. Deze Oud-Katho lieken bleven hun samenkomsten houden in de schuilkerk van St. Gertrudisin de 18e eeuw kochten zij ook den westelijken arm van de kruisgang (kloostergang) van S. Marie, om hun dooden in de nabijheid van hun kerk te begraven. Dit deel van de kruisgang bleef begraaf plaats tot 1830, toen het kerkhof buiten de Tolsteegpoort in gebruik werd genomen. De Oud-Katholieken hielden in de vroegere schuilkerk hun diensten, tot in 1914 hun nieuwe Gertrudiskerk aan het Willemsplantsoen gereed kwamdeze nieuwe kerk werd als herinnering aan de verdwenen Romaansche Mariakerk in den Romaanschen stijl gebouwd. In 1933 werden boven den ingang van dit gebouw drie mozaïeken aangebracht, waarvan de rechtsche St. Gertrudis met een lelie in de rechterhand voorstelt. De schuilkerk werd in 1928 ingericht tot het Oud-Katholieke museum. Van de oude Mariakerk was alleen de kruisgang ge spaard gebleven en ook deze geraakte in vervaltien jaar geleden werd zij echter hersteld. De zuidelijke en ooste lijke arm zijn weer open, zoodat men hier door de kruis gang kan loopenalleen de westelijke arm, die als be graafplaats gebruikt was en die door het gebouw, dat thans als Oud-Katholiek weeshuis dienst doet, overbouwd De naam Oud-Katholieken dateert pas uit de vorige eeuw; daarvoor werden zij Roomsch-Katholieken van de Oud- Bisschoppelijke Clerezij, Oud-Roomschen of Jansenisten ge noemd. 52

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 56