daarom wilde zij liefst die kerken, waarvan de slooping het meeste geld opbracht, afbreken. Zoo ging zij in 1582 over tot het sloopen van de Mariakerk „so daer vele materialen an syn van loot, yser, ende duycksteen, daar men terstont geit af sal connen crigen De Prins van Oranje, die steeds de uiterste maatregelen trachtte te voorkomen, schreef onmiddellijk, dat het afbreken van de kerk gestaakt moest wordenhet looden dak was intusschen al afgenomen en verkocht, maar er werd een nieuw dak op de kerk gemaakt. Enkele jaren later hielden de Calvinisten er voor het eerst een godsdienstoefening. Het koor, dat geen dienst behoefde te doen, werd door een tusschenmuur van het schip gescheiden. Er was in de stad ook een Engelsche Hervormde ge meente, die haar godsdienstoefeningen in de Pieterskerk hieldtoen deze de Pieterskerk aan de Waalsche gemeente moest afstaan, kreeg zij de Mariakerk tot haar beschik king, waarnaar de Mariakerk ook wel de Engelsche kerk genoemd werd. In 1672 werd het gebouw door de Fran- sche bezetting als opslagplaats voor stroo en hooi gebruikt door den cycloon van Augustus 1674 werd de eenige over gebleven toren zoo zwaar beschadigd, dat hij enkele jaren later gesloopt moest worden. Het koor van de kerk werd intusschen voor allerlei doeleinden gebruikt; tijdens de kermis stonden er kramen met gouden en zilveren voorwerpen en met kantwerk, omdat men deze kostbare voorwerpen niet in de open lucht wilde uitstallen. Toen in den Franschen tijd de schouwburg in 1808 door brand verwoest werd, werd het koor van de Mariakerk voorloopig als schouwburg inge richt; tot 1844 deed het tevens dienst als stads-concert- zaal. Kerk en koor geraakten evenwel in verval en in 1813 werd de kerk voor 18.500 voor afbraak verkocht; het koor werd in 1845 gesloopt, om plaats te maken voor het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Van de zoo fraaie kerk is alleen de kruisgang (kloostergang) over gebleven. Hoewel in 1580 de uitoefening van den Katholieken eeredienst verboden was, bleven vele Katholieken in het 5i

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 55