universiteitsbibliotheek. Aan de deur van het koor kwam in het begin van de 17e eeuw een biljet te hangen, waarop stond, dat men pas toegang tot de boeken kreeg als men eerst den opzichter beloofd had de boeken „nyet te sullen beschaedigen off daer van ytwes te ondragen*)"; de opzichter kreeg tevens opdracht alleen toe te laten „be kende geleerde off gequalificeerde personen," terwijl hij moest afwijzen „de geene, die jong van jaren ofte hem onbekent sijn." Dat de opzichter in de biblotheek soms met geweld de orde moest handhaven blijkt uit een rekening van 1608, waarbij onkosten vermeld worden voor „Helias Lambalch, als bewaerder van de bibliotheek in Sint Janskerk, ende dat voor een stocxken, onder ende boven met silver beslagen, ende te gebruiken jegens den genen, die enigh insolentie ofte moedwilligheit soude willen gebruyken in de voorsz. bibliotheque." De bibliotheek werd voor het eerst goed geordend, toen in het midden van de 17e eeuw de Utrechtsche schepen Dr. Cornelis Booth het toezicht over de boekerij verkreeghij gaf een catalogus uit van de aanwezige boeken en het bleek, dat er in het koor van de Janskerk reeds 7300 boeken en 470 handschriften geborgen waren. Het koor was echter als bibliotheek zeer ongeschikt, daar de kerk 's winters niet verwarmd werdin 1816 deelden de curatoren van de universiteit mee, dat de bibliotheek „meer door de koude afschrikte dan dat hare schatten de minnaars aanlokten." In 1821 werden de boeken uit het koor overgebracht naar de zalen van het voormalige paleis van Koning Lodewijk aan de Witte- vrouwenstraat, die nog altijd met het in 1909 in gebruik genomen nieuwe gebouw als universiteitsbibliotheek dienst doen. Het Janskerkhof was in de Middeleeuwen een rustig pleintjehet kerkhof was voor een deel grasveld en in 1437 verbood de raad, om varkens op het Janskerkhof te laten rondloopen. In 1481 verordende zij „geen scapen op S. Janskerkhof te laten gaen, ende er niet op te bleyken Het was bij de Janskerk alleen druk, als de 48 Ytwes te ondragen: iets weg te nemen.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 50