DE JANSKERK De Janskerk werd in het midden van de 11 e eeuw gesticht door bisschop Bernulfus en gewijd aan Johannes den Doopereen eeuw geleden werd bij graafwerk in de kerk het beeld van den patroon teruggevonden. Het stelde den Dooper voor in liggende houding, gehuld in zijn kemelsharen mantelin zijn rechterhand hield hij een vierkante plaat met de woorden „Parate viam Domino" (Bereid den weg des Heeren). Terwijl meestal de sterf dag van een heilige als zijn gedenkdag gevierd wordt, herdenkt men St- Jan op zijn geboortedag, den 24en Juni, om zoo duidelijk te doen uitkomen, dat hij den weg bereiden moest voor Christus, wiens geboortedag men juist zes maanden later, op het Kerstfeest, herdenkt. Oorspronkelijk was de Janskerk evenals de Pieterskerk in Romaanschen stijl gebouwd met de kleine ronde venstersin het begin van de 16e eeuw begon men de kerk te verbouwen en het Romaansche koor werd door een Gothisch koor vervangen. Door de woelige tijden die volgden, bleef de verdere verbouwing achterwege. In de jaren 16811683 werd de westzijde van de kerk afge broken en de kerk werd hier afgesloten door een nieuwen gevel in den Renaissance-stijl, zoodat de kerk voortaan bestond uit een Gothisch koor, een dwarsschip en schip in den Romaanschen stijl en een westgevel in Renais sance-stijl. Na 1580 legde de stad beslag op de bezittingen van de kloosters en kreeg zij de beschikking over de nog gespaard gebleven boeken uit de kloosterbibliotheken. Deze boeken werden overgebracht naar het koor van de Janskerk, dat als bibliotheek werd ingericht. Toen de Utrechtsche uni versiteit werd opgericht werd deze stadsboekerij tot een 47

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 49