werd opgedragen; de crypt werd ook als doodenkapel gebruikt voor de gestorven geestelijken, die er opgebaard werden, totdat zij in een van de grafkelders van de kerk werden bijgezet. Deze crypt is een van de weinige in ons land, die bewaard zijn gebleven. De Pieterskerk stond te ver van het strijdtooneel om in den strijd tegen de Spaansche bezetting van het kasteel Vredenburg ernstig beschadigd te wordenhet werd als een sterk staaltje van de draagkracht van het geschut van het Spaansche garnizoen beschouwd, dat toch een kogel de kerk, zij het slechts licht beschadigde. Deze steenen kogel werd in de kerk opgehangen en hangt er nog. Na het verbod van de Katholieke godsdienstoefenin gen in 1580 kwam de kerk in verval; velen vreesden, dat zij evenals de Salvatorkerk gesloopt zou worden en de klokken werden reeds uit de torens gehaald en verkocht. Zij kreeg echter een nieuwe bestemming, toen zij sedert 1610 door de Engelsche hulptroepen in de stad gebruikt werd voor hun godsdienstoefeningenook na het vertrek van deze troepen bleef de Pieterskerk bij de Engelsche gemeente in gebruik. In 1583 was er in de stad door de uitgeweken Walen een afzonderlijke gemeente gesticht en in 1656 werd de Pieterskerk aan deze Waalsche gemeente afgestaan, terwijl de Engelsche gemeente de beschikking kreeg over de Mariakerk. De Pieterskerk, sedert dien tijd ook de Waalsche Kerk (Eglise Wallonne) genoemd, kwam in het begin der 19e eeuw in het bezit van de Waalsche gemeente, die er nog steeds haar gods dienstoefeningen houdt. Het jaartal 1583 boven den ingang herinnert aan de stichting van deze gemeente in de stad Utrecht. De Hervorming hief ook het isolement van de immu niteit van St. Pieter op; in 1644 werd de Pietersstraat, twintig jaar later de Buerestraat (de Keistraat) aange legd. In 1672 moest de vroedschap erin berusten, dat de Fransche bezetting de Pieterskerk als opslagplaats voor haver gebruikte. Twee jaar later werd de kerk door den cycloon van 1 Augustus ernstig beschadigdde twee hooge torens werden vernield, zoodat de resten enkele 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 47