Tijdens de inlijving bij het Fransche keizerrijk werd de Utrechtsche universiteit bij keizerlijk decreet van 22 October 1811 opgeheven, maar na de Fransche over- heersching werd zij bij Koninklijk Besluit van 2 Augustus 1815 hersteld en tot rijksuniversiteit verheven. Toen was er behoefte aan een groote gehoorzaal, een groot-audi torium, voor de plechtige bijeenkomsten, de universiteit betreffende. Daarom werd in den zomer van 1824 de scheidingsmuur in het kapittelhuis gesloopt, zoodat de zaal weer, evenals vroeger, één geheel vormdevan 18761879 werd deze zaal door Dr. P. J. H. Cuypers, architect der Rijks-Museum-gebouwen, grondig gerestau reerd tijdens deze werkzaamheden deed de Pieterskerk als groot-auditorium dienst. Daarna wijdde Dr. Cuypers zijn aandacht aan de kruisgang, die in de jaren 1880 1896 hersteld werd. Het beeldhouwwerk boven de ven sters was zóó vergaan, dat men pas na veel moeite ont dekte, dat deze voorstellingen het leven in beeld brachten van St. Maarten, waaraan immers ook de Domkerk ge wijd was. Deze voorstellingen beginnen bij het koor (aan de zijde van Achter den Dom) met de afbeelding van St. Maarten, die met zijn schild des geloofs den draak van het ongeloof terugdrijft. De volgende afbeelding geeft den milden St. Maarten weer, die de helft van zijn mantel aan den kreupelen bedelaar wegschenkt. De westzijde van de kruisgang (aan den kant van het Domplein) die het laatst gebouwd was, was evenmin als de Domkerk zelf voltooidhier stonden de bogen boven de vensters nog altijd leeg. Toen de voorstellingen op de bogen van de twee eerste wanden bijgewerkt waren, werd de serie tot aan den dood van St. Maarten voortgezet op de bogen aan de Westzijde. Hoewel de ramen in de gang vroeger open geweest zijn en men van uit de kruisgang een vrij uitzicht had op den hof, werden er nu ruitjes in de ramen gezet. Later werd midden in den tuin een fontein aangebracht met een bronzen beeldje, dat een lezenden kloosterling voorstelt. Toen in 1894 het nieuwe universiteitsgebouw geopend werd, was de kapittelzaal in dit gebouw opgenomen. Ter 42

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 44