Jan van Nassau, de broer van den Prins, bracht een nadere Unie tot stand. Den 23en Januari 1579 werd deze Unie in de kapittelzaal van den Dom te Utrecht gesloten deze zaal wordt sedert dien tijd ook de Uniezaal genoemd. Al was de Unie nog zoo gebrekkig en partijdig, zij werd toch een band, die tenminste de Noordelijke gewesten twee eeuwen lang heeft samengehouden- Nu het gezag van den Spaanschen koning niet langer erkend werd, kregen de Staten de hoogste macht in handenhun werkzaamheden namen zoo toe, dat de Utrechtsche Staten naar een grootere vergaderzaal om zagen en in den zomer van 1581 vertrokken zij naar de groote zaal van het vrijgekomen Minderbroederklooster aan het Janskerkhof. Niet alleen de kapittelzaal, ook de kruisgang was doel loos geworden; toen in 1580 de Domkerk aan de Calvi nisten was afgestaan, werd de kruisgang een rommel plaats, waar oude wagens neergezet werden, waar kippen rondliepen, waar dienaars van de kerk op heete dagen in de schaduw hun glaasje bier kwamen drinken. In de 17e eeuw kreeg de kapittelzaal van den Dom een nieuwe bestemming; in 1634 was te Utrecht een illustre school gesticht, een soort universiteit, die echter het recht miste, om den hoogsten academischen graad, den doctorstitel, te verleenen. De stad had nu enkele zalen noodig, waar de hoogleeraren les konden geven en de vroedschap legde beslag op de groote kapittelzaal van den Dom, die door een muur in twee collegezalen ver deeld werd. Twee jaar later werd de illustre school tot een universiteit. Aan de zijde van het Domplein werd een ingang in de kruisgang gemaakt, waardoor de studenten van het Domplein door de kruisgang naar de voormalige kapittelzaal konden gaan, om de colleges bij te wonen. De vroedschap ergerde zich nog aan de grafschriften in de kruisgangzij liet de woorden ora pro nobis weg- bikken als niet meer passend bij de heerschende Calvinis tische levensbeschouwing. De kruisgang diende alleen als toegang tot de universiteit en weldra werd zij buiten de college-uren gesloten. 4i

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 43