de afgevaardigden van de geestelijkheid, van den adel en van de voornaamste steden. De eerste en voornaamste stand, de geestelijkheid, werd vertegenwoordigd door de kanunniken van de vijf kapittelkerkenhun gemeenschap pelijke vergadering, het kapittel-generaal, werd gehouden in de kapittelzaal van de Domkerk. Ook de Staten van Utrecht hielden hun bijeenkomsten in deze zaal en de groote beteekenis van den stand der geestelijkheid, en met name van het kapittel van den Dom, bleek wel hier uit, dat -de deken of voorztter en de secretaris van het Domkapittel tevens voorzitter en secretaris van de Utrechtsche Staten waren. Karei V maakte aan dezen toestand een einde; de Staten mochten niet meer bijeenkomen zooveel zij wensch- ten en zij mochten niet langer bijeenkomen in de kapittel zaal van den Dom. Een tijd lang moesten zij vergaderen in het huis van Renesse aan de Drift, een Calvinistisch edelman, wiens goederen verbeurd verklaard waren; in dit later geheel verbouwde huis is thans het bureau van het Utrechtsch Nieuwsblad gevestigd (nr. 23). Toen de Utrechtsche burgerij den strijd tegen de Spaansche troe pen begon, kregen de verbannen Calvinisten hun verbeurd verklaarde bezittingen weer terug en de Staten kwamen voortaan weer bijeen in hun vroegere vergaderzaal, het kapittelhuis van den Dom. Zij waren aanvankelijk hier mee hoogst ingenomen en verklaarden dat er „ter werrelt geen bequamer plaetze en zoude mogen geordonneert worden, als in 't grote capittelhuyse." Langen tijd hadden Holland en Zeeland alleen gestaan in hun strijd tegen de Spaansche troepen; Oranje wilde voorkomen, dat deze beide gewesten opnieuw geïsoleerd zouden worden en daarom streefde hij naar een nadere vereeniging van Holland en Zeeland met de andere noordelijke provinciën. De Katholieke bevolking voelde nog weinig voor een nauwe samenwerking met de beide zeeprovinciën, waar de Calvinisten overwegenden invloed hadden. Toen het gevaar van de Spaansche macht opnieuw dreigend toenam, werd de behoefte aan samen werking echter grooter en de stadhouder van Gelderland, 40

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 42