Ook aan de Domkerk was reeds in de 19e eeuw ge restaureerd, maar door een conflict tusschen den gemeen tearchitect en de adviseurs van de regeering bleef deze restauratie tenslotte geheel steken. In 1922 begon een nieuwe zeer ingrijpende restauratie onder leiding van Prof. Dr Ir D. F. Slothouwer. Allereerst werd het inwen dige van de kerk zoo goed mogelijk hersteld; de houten omkoepeling werd weggebroken en in 1925 werd de kerk opnieuw in gebruik genomen. In de kerk is in de kapellen van het koor slechts één bisschoppelijk grafmonument, de graftombe van Guy van Avennes, zij het geenszins ongeschonden, bewaard geble ven. In den kooromgang was ter herinnering aan den kruisdood van Christus een Heilig Graf gebouwd, een sarcofaag met een Christusbeeld, waarbij de wonden aan de voeten, de handen en in de zijde duidelijk werden weergegevendeze sarcofaag met het Christusbeeld is, zij het geschonden, ook bewaard gebleven. Van de engelen, die boven dit beeld stonden, is maar weinig over, o.a. een hand bij het voeteneinde. Op de nissen aan de voorzijde van de sarcofaag zijn de wachters bij het graf afgebeeld, welke bij den beeldenstorm van 1580 zwaar beschadigd werden. Oorspronkelijk kon men uit den kooromgang door het Heilig Graf naar het hoogkoor zien. In de 17e eeuw werd echter op het hoogkoor tegen het Heilig Graf een grafmonument opgericht ter herinnering aan den vlootvoogd Willem Josef baron van Gendt, die in den zeeslag van Solebay in 1672 gesneuveld was; het is een werkstuk van den bekenden beeldhouwer Rombout Ver hulst; hierdoor was de aanleg van het Heilig Graf voor goed bedorven. Aan de buitenzijde van de Domkerk eindigde de restauratie pas in 1938; aan den westgevel werd „het aanbouwsel van Suys" verwijderd en boven het middelste gedeelte van den gevel bracht men een boog aan, waar het schip eertijds aan het dwarsschip verbonden was ge weest. Duidelijker dan tevoren ziet men thans, hoe de tegenwoordige Domkerk slechts een overblijfsel is van de Middeleeuwsche kathedraal. 38

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 40