INLEIDING Meestal trekt het verre meer de aandacht, dan het dichtbije; onze eigen omgeving is ons zoo bekend, dat wij er geen bijzondere aandacht meer aan schenken. In een vreemde stad bekijken wij de gebouwen en bezoeken wij de musea, terwijl wij de belangrijkste gebouwen in onze eigen stad achteloos voorbyloopen. Het gaat ons dikwijls als de leden van een reisgezelschap, die in het buitenland belangstellend luisteren naar de uiteenzetting van hun leider over planten en struiken, die daar voorkomenaan het einde hooren zij tot hun verbazing, dat die belang wekkende planten en struiken ook in hun eigen land, zelfs in hun naaste omgeving groeien. Het kennen van onze eigen omgeving is noodzakelijk, om het vreemde in het buitenland te kunnen opmerken. Het kennen van de eigen stad is noodig, om het karakteristieke van een vreemde stad te kunnen zien. De stadsgeschiedenis leert ons tevens iets begrijpen van de tegenwoordige stadde Utrechtsche stadsgeschiedenis leert ons, waarom de Voorstraat niet recht, maar met een groote bocht door de stad loopt; zij verklaart ons het verband tusschen namen als Catharijnesingel en Catha- rijnekerk, hoewel deze toch ver van genoemden singel staat en zij legt ons de namen van bekende straten, als de Choorstraat en de Elisabethstraat uit. De stadsgeschiedenis van een belangrijke stad als Utrecht doet meer; zij illustreert tevens de vaderlandsche geschiedenis. In den loop van enkele straten zien wij de groote macht van de Middeleeuwsche geestelijkheid enkele huizen aan de Oude Gracht herinneren nog aan den rijkdom van de Middeleeuwsche koopliedenaan de stadstorens merken wij de sporen van den strijd tegen de 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 3