herstellen geweest, maar de stad had na de Fransche be zetting daarvoor geen geld beschikbaar. Het puin werd weggeruimd en de ruïne van het schip bleef liggen, bloot gesteld aan weer en windsteeds meer brokkelden de muren aftenslotte was alle herstel uitgesloten. In 1826 werden de resten van het schip afgebroken- De Amster- damsche architect Suys ontwierp nu een nieuwen west gevel voor de kerk met een portaal en een kerkeraads- kamer, die ongeveer een eeuw lang de kerk „versierd" hebben. In de kerk liet hij door een houten omkoepeling als het ware een kerk in de kerk bouwen, waardoor de acoustiek vergemakkelijkt werd, maar de kerk als bouw werk werd geschonden. Ook de Domtoren geraakte door lange verwaarloozing in een ergerlijken staat van vervalde prachtige steenen ballustraden langs de transen waren geheel verdwenen en vervangen door ijzeren hekken. Bij een storm in 1836 vreesde men het ergste. Men raadde zelfs aan het klok kenspel uit de lantaren te verwij deren,omdat dit door zijn hooge plaats gevaar voor den toren opleverdeeen carillon, dat alleen dienst deed even vóór het slaan van het heele -en halve uur, werd in die dagen als een over bodige weelde beschouwd. Wel werd er aan den toren in de 19e eeuw hersteld, maar dit bleek allerminst afdoende; pas in 1904 begon men met een grondige restauratie van den toren. In tegenstelling met den bouw, had de restau ratie van den toren plaats van boven naar beneden en langzaam kwam de toren geheel verjongd uit het steiger- werk te voorschijn. In 1929 is de restauratie voltooid en de herstelde Domtoren staat weer te midden van het leven der Utrechtsche burgerijzijn zware klokken luid den het nieuwe jaar in, zijn vroolijk carillonspel klonk op de Meiavonden, waarbij deze „Meiklokken" volgens de traditie steeds begonnen met „er liep een patertje langs de kant" het carillonspel klonk geregeld tijdens de Zater- dagmorgenmarkt en den avond voor den eersten Kerstdag luidden de luidklokken het Kerstfeest in. Opnieuw kon de Utrechtenaar trotsch zijn op zijn toren, die weer een zingende toren was geworden. 37

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 39