dag liet men zelfs, om duidelijk aan te toonen, dat de duivel overwonnen was, een met kruit gevuld beeld van den duivel knallend ontploffen, tot luid vermaak van de toeschouwers. Op Palmzondag herdacht men Jezus' intocht in Jeruzalem door een plechtige processie van de Domkerk naar de Pieterskerk. Jeruzalemvaarders, per sonen, die een pelgrimstocht naar het Heilige Land onder nomen hadden, waren met palmtakken aanwezig en trok ken een houten ezel met een Christus-beeld in deze pro cessie mee. De nauwe steeg, die van de immuniteit van den Dom tot die van St. Pieter toegang verleende, werd naar deze processie ,,-ezelsteeg" genoemd; later zou zij naar den Utrechtschen hoogleeraar Voetius heeten. In 1580 werd de Domkerk aan de Calvinisten afge staan en het schip en dwarsschip werden voor hun gods dienstoefeningen gereed gemaakt; het koor werd sedert 1636 door de Utrechtsche universiteit gebruikt voor de plechtige promotiën en andere bijeenkomsten. Toen de Fransche troepen in 1672 Utrecht bezetten, konden de Katholieken de Domkerk weer voor hun godsdienst inrichten en er woedde een Katholieke „beeldenstorm" in deze kerk. Protestantsche bijbels, collecte-zakjes en stoelen werden op een hoop gegooid en verbrand. Na het wegtrekken van de Franschen in het najaar van 1673 namen de Calvinisten de kerk opnieuw in bézit en nu ■werden de beelden en de altaren verbrand, waarbij een Mariabeeld uit de kerk naar een vuur voor het stadhuis gesleept werd. In Augustus 1674 woedde de vermelde cycloon boven het centrum van de stadhet schip van de kerk, dat niet door zware beeren gesteund werd, stortte in elkaar. De Domtoren kwam alleen en eenzaam te staan, zooals een reiziger in het begin van de 19e eeuw opmerkte: „ver laten als een uitroepteeken na een lange gedachtestreep, als een monolith, die een droevigen blik op het verleden werpt." De kerkdiensten werden voortaan in het koor en het dwarsschip gehouden, terwijl men het dwarsschip aan de Westzijde afsloot. Misschien was het verwoeste schip te 36

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 38