naar het gröote ingangsportaal van de kerk's nachts was deze donkere doorgang door een hoornen lantaren schemerachtig verlicht. Evenals de parochiekerken werden ook de kapittel kerken in een kruisvorm gebouwdreeds door den vorm moesten de kerken herinneren aan den gekruisigden Christus. Het' koor, het voornaamste deel van de Katho lieke kerk, werd steeds naar het oosten gebouwd, om te wijzen naar het Heilige Land, waar Christus geleefd en geleden heeft. Het koor herinnerde aan het hoofd, de hoekige vorm van de koorafsluiting aan de doornenkroon. Het dwarsschip moest de herinnering bewaren aan de armen, het schip aan het lichaam. De kerk was toegan kelijk door het ingangsportaal in het Westen bij den toren en door portalen aan beide zijden van het dwarsschip want daar waren ook de openingen in het lichaam van Christus door de wonden aan voeten en handen. Kleinere deuren bij het koor herinnerden aan de wonden ver oorzaakt door de doornenkroon, terwijl een deur in het schip deed denken aan de wond in de zijde. In één opzicht verschilde de bouw van een kapittelkerk van dien van een parochiekerkhet koor van een kapittel kerk werd gebruikt voor de afzonderlijke kerkdiensten van de leden van het kapittel, de kanunniken, en daarom werd het koor van een kapittelkerk grooter en dieper. In het koor stonden de rijk gebeeldhouwde stoelen van de kanunniken. Juist de Middeleeuwsche burgerij had behoefte, om door de pracht en praal der kathedralen tenminste een oogenblik uit de sleur van het alledaagsche leven te komen„De rijken, die in paleizen wonen, kunnen zich vergenoegen met een nederige kapel, maar het volk moet kathedralen hebben. Het moet openbare feesten hebben, zooals voor de vorsten der aarde niet worden aangericht, zooals alleen de godsdienst vermag te scheppen. Het moet telkenmale getrokken worden in eene omgeving, waarin het zijne eigene grootheid leert beseffen." Op aanschouwelijke, dikwijls luidruchtige wijze vierde het volk in deze kathedraal zijn feestdagen. Op Pinkster- 35

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 37