diensten in zijn kathedraal kon bijwonen. Uit deze kapel kon hij door een wenteltrap in de Domkerk afdalen. Boven de Michaëlskapel bevindt zich de Egmondskapel hierboven wordt de torenvoet afgedekt door den eersten omgang, die met een sierlijke ballustrade omgeven is. In de vierkante middengeleding van den toren hangen de zware luidklokkende zeven overgeblevene zijn alle in 1505 gegoten door den klokkengieter Gerrit van Wou uit Kampen. De zwaarste luidklok is de St. Salvator die 16454 pond weegt. Een kleinere luidklok werd 's avonds tusschen half tien en tien uur geluid, om hen te waar schuwen, die na het sluiten van de stadspoorten niet in de stad mochten zijn. Vreemde kooplieden en zij, die van het burgerrecht beroofd waren, mochten 's nachts niet in de stad verblijf houden. Deze klok had aan dit luiden zijn naam van Boefklok te danken. Onder de tegenwoordige wijzerplaat zijn duidelijk de groote galmgaten zichtbaar, waarachter de luidklokken hangen. De tweede omgang, evenals de eerste van een sierlijke ballustrade voorzien, bekroont de middengeleding, waar boven de achtkantige lantaren zich verheft. In deze lantaren hangt het carillon, waarvan de meeste klokken gegoten zijn door de gebroeders Hemony, die omstreeks 1650 zooveel klokken aan ons land geleverd hebben. De lantaren is gedekt door een tentdak, bekroond door een verguld kruis met een windvaan, die de bekende voor stelling geeft van den milden St. Maarten. Toen de Domtoren voltooid was, werd de bouw van de kerk hervat en hieraan werd nu met groote tusschen- poozen gebouwd tot in het begin der 16e eeuw. Zelfs toen was de kerk niet voltooid, daar het schip de zware steun- beeren miste, die het koor en het dwarsschip schraagden. In één opzicht werd het bouwplan van de Domkerk door het verzet van het kapittel van St. Salvator gewij zigd tusschen kerk en toren bleef een nauw pad open als toegangsweg naar de Salvatorkerk. Dit pad werd echter overbrugd door de bisschop Davids-kapel (of de bis- schopsloge), gebouwd tusschen de Michaëlskapel en de Domkerk. Onder den Domtoren kon men doorloopen 34

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 36