hoogen, het pak van dezen stadsnar had ook de kleuren van het stadswapen en in 1522 werd onder de uitgaven van de stad vermeld „dat men Pierken, die stadgek, enen nyen 1) palsrok 2) ende hosen 3) laten maken solde van root ende wit, onderlinghe gedeylt, gecost 't laken, sce- rerit4) ende maken, ende St. Meerten op te berduren, tesamen 12 gulden." Toen Karei V in 1528 een einde maakte aan de zelf standigheid van het Sticht liet hij de afbeelding van St. Maarten uit het stadswapen verwijderen. Aan den stadsbouwmeester Willem van Noort werd bevolen, dat hij moest „vuytsteecken 5) die ymagie 6) van Sinte Maer- ten, staende in 't wapen der stadt van Utrechtende dat velt stofferen met witte verwe." Sedert dien tijd is het witte veld van het stadswapen leeg gebleven. Toen in de Republiek der Vereenigde Nederlanden de uitoefening van den Katholieken godsdienst verboden was, werd ook het vereeren van de heiligen tegengegaan. De stadsregeering verbood het loopen met fakkels en kondigde in November 1633 de volgende publicatie af: „Mijn heeren de Stadhouder, Schout, Borgemeester en Schepenen der Stadt Utrecht doen te weten, alsoo men op St. Martijns avondt groote insolentie pleegt te be drijven met de fakkelen, hetwelck men niet behoort te tolereeren als gesproten uit der Heydenen afgodendienst daer ook door hetselve groote inconveniënten van brand zijn te verwachten, so gebieden mijn heeren voorsz. wel expresselijk hij sij oudt ofte jongh 7), dat sij hen niet ondervinden desen avond of morgen avond met bran dende fakkelen op de straten te komen noch daermede langs de straten te loopen onstuur ende insolentie te be drijven op poene van twaalf stuivers, die men hun of U nyennieuwen. 3) palsrok paltrok pelgrimsrok. s) hoos: kous. 4) sceren scheren. Het laken werd gladgemaakt, geschoren. 5vuytsteecken uitsteken. 6) ymagie: afbeelding. 7) zoo verbieden mijn Heren voornoemd wel uitdrukkelijk aan een ieder, hij zij oud of jong. 31

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 31