doening, toen de -gewone alledaagsche gebruiken weer hersteld werden. Een tijdgenoot, de Utrechtsche apothe ker Hendrik Keetell, die achter op zijn receptenbriefjes de gebeurtenissen van den dag aanteekende, schreef „25 December 1813. Zaturdag, maar Kersdag, derhalven Kerkdag. De Kerkdienst der Hervormden een aanvang zullende neemen, daar begon de klok te luiden. Ziedaar een door de Franschen afgeschaft oud gebruik ap nieuw weder ingevoerdTegelijkertijd hoorde men op het klokkespel van het heel uur weer een psalm en op dat van het half uur het van ouds bekende deuntjeWilhel mus van Nassauwen. Deeze was een tweede herstelling, 's Anderen daags, den 26 's avonds ten half vijf. Daar begon de poortklok te luiden. Waarlijk ten 5 uuren wier den de stads poorten gesloten. Al weer een afgeschafte zaak hersteld's Avonds ten half 10. Daar begon de zoge naamde boefklok te luiden. Ten 10 uuren wierden de poorten geheel geslotenen terstond daarna hoorde men Klep, klep, klep, klep, klep, klep Tien uur heeft de klok, de klok heeft tien. Owat wierd met dit een en ander het groot verlangen van veele voldaan." Slechts langzaam kon het land en ook de stad Utrecht zich van de voorbije moeilijke tijden herstellen; nu kon de stad niet langer besloten blijven binnen zijn Middel- eeuwsche grenzen en de wallen, torens en stadspoorten werden gesloopt. Het stadsbeeld veranderde snelde ruïne van het schip van de Domkerk werd weggeruimd, de Heilige Kruiskapel werd weggebroken, de Mariakerk, die in vervallen toestand verkeerde, werd afgebroken en alleen haar kruisgang (kloostergang) bleef gespaard. De karakteristieke gevels van het oude stadhuis werden even eens afgebroken en vervangen door den tegenwoordigen gevel. Het verkeer ging geleidelijk meer eischen stellenreeds de paardentram had moeite met de smalle straten van de binnenstad en de Utrechtsche Tram-Maatschappij ver meldde in een jaarverslag als een compliment voor de koetsiers van haar paardentrams„Niettegenstaande het groot aantal ritten langs een weg door nauwe straten met 27

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 27