vrouwenstraat en de Drift afbreken, om plaats te maken voor zijn paleis, dat hij echter maar kort bewoonde. Een Utrechtenaar, die van het Hof van den Koning meer welvaart voor zijn stad verwacht had, klaagde„Het palijs had een half jaar gedient." Een deel van dit paleis maakt thans deel uit van de bibliotheek der Rijks- Universiteit. Van de vrijheid, die de Fransche troepen aan ons land zouden brengen, bleef niet veel over. In 1795 hadden de Utrechtsche burgers nog vroolijk om den Vrijheidsboom gedanst, die op de Neude, het Vrijheidsplein, was opge richt. Weldra werd deze boom door een hoogeren, groo teren vervangendeze was gedekt met den vrijheidshoed en versierd met vlaggen en schilden, die de gebruikelijke opschriften droegen van „vrijheid, gelijkheid en broeder schap". Bij een plechtigen optocht fungeerde de dochter van den bekenden publicist Pieter 't Hoen, den gewezen redacteur van het Patriottische blad „De Post van den Neder-Rhijn", als de Vrijheidsmaagd. De vrijheidsboom verdween en in zijn plaats kwam een reusachtig beeld dat de Nederlandsche Maagd moest voorstellenhet volk noemde dit beeld niet erg eerbiedig „Dikke Mie". Enkele jaren later verdween ook dit sym bool van Nederlands zelfstandigheid; zelfs als Fransche vazalstaat kon ons land niet langer voortbestaan. In 1810 werd het Koninkrijk Holland bij het Fransche Keizerrijk ingelijfdUtrecht maakte met de rest van ons land alle ellende mee van de Fransche overheersching. Het werd een sombere, donkere tijdde klokken luidden niet meer, de stem van de kleppers, die 's avonds en 's nachts de uren omriepen, werd niet meer gehoord en de burgers merkten nu pas, hoezeer zij aan al die kleinigheden ge wend waren. Het was voor alle Utrechtenaren een vreugdedag, toen eindelijk in den vroegen morgen van 28 November 1813 de Fransche troepen voor goed de stad verlieten en door de Tolsteegpoort naar het zuiden aftrokken; een monu mentje aan de Tolsteegpoort herinnert aan deze gebeur tenis. Het was voor de Utrechtenaren een groote vol- 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 26