bijeen voor het stadhuis, om de regenten te dwingen hun eischen in te willigen. Enkele leiders van de democraten zochten thans zelfs steun bij den Prins tegen hun eigen stadsbestuur. In „Aan het volk van Utrecht" een merk waardig pamflet, dat in het voorjaar van 1785 te Utrecht verspreid werd, raadde men het volk aan, om zich bij den Prins aan te sluiten in den gemeenschappélijken strijd tegen de aristocratische regenten,; „zend gezamentlijk uit uw midden na den verdrukten stadhouder; hij word zowel als gij verraden en vertrapt, beding met den stad houder aan de eene kant uwe burgerij de vrijheid en behouwd hem wederkeerig in zijne regten als stadhouder." Vooraanstaande Utrechtsche democraten schreven den Prins enkele malen, maar deze wilde van geen toenade ring weten en liet de brieven onbeantwoord liggen. Toen de Utrechtsche vroedschap zich tegen de eischen van de democraten bleef verzetten, werden in den zomer van 1786 de meeste leden van de vroedschap afgezet en de burgerij koos een nieuwe vroedschap. Ondanks de toe nadering, die enkele democraten tot den Prins toonden, verleende deze zijn steun aan de regenten; in 1787 her stelde de Prins met hulp van de Pruisische troepen zijn eigen macht en die der regenten; de in 1786 afgezette Utrechtsche regenten keerden in de raadszaal terug en vele democraten vluchtten naar de Zuidelijke Nederlan den en naar Frankrijk. Tijdens de Fransche Revolutie ontwikkelde Frankrijk een ongekende krachtde revolutionnaire Fransche regee ring ging eenzelfde buitenlandsche politiek voeren, als de vroegere Fransche regeering. Ook zij wilde Europa be- heerschen en haar invloed vestigen in het deltagebied van Rijn, Maas en Schelde. In 1795 trokken de Fransche troepen de Republiek binnen en de zelfstandige Republiek der Vereenigde Nederlanden werd onder den naam van de Bataafsche Republiek een vazalstaat van Frankrijk. In 1806 werd de Bataafsche Republiek tot het Konink rijk Holland; Lodewijk Napoleon, de broer van Keizer Napoleon, werd Koning van Holland en zou in Utrecht gaan resideeren. Hij liet verscheiden.huizen aan de Witte- 25

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 25