„Hete oliekoeken" hoort men roepen op de straat, Terwijl dat besje schreeut„braje appelen, gebraad!" De jongens, die van 't school of van de winkel loopen, Ziet men van dit banket met open monden koopen, En Jan, die in de buurt zijn Heerschaps komst verbeidt, Staat aan de deur ter sluik te praten met de meid. Zij zoenen beurteling en Jan, die moet vertrekken, Want binnen wordt gebeld, Kaat moet de tafel dekken, De boefklok heeft geluid, men hoort de klepper slaan, En 't is een burger uur, om dan naar bed te gaan." De tweede helft van de 18e eeuw vormde een tegen stelling met de eerste helft; in plaats van den kalmen Pruikentijd kwam de onrustige Patriottentijd. Niet de godsdienst, maar de politiek kwam in het middelpunt van de belangstelling te staan; de gegoede burgerij wenschte invloed op de regeering en zij uitte openlijk haar onte vredenheid, toen de Republiek door verwaarloozing van haar vloot tijdens den vierden Engelschen oorlog mach teloos bleek. De Engelsche vloten namen talrijke Neder- landsche koopvaardijschepen in beslag; in de Republiek stegen de prijzen van de levensmiddelen en de werkloos heid nam toe. De Utrechtsche vroedschap klaagde in 1783 over „de meer dan gewone uitgave van penningen, die door de groote werkloosheid en excessieve duurte der levensmiddelen aan de gebreklijdende ingezetenen wegens dezes Stads Aalmoessenierskamer moeten uitgereikt wor den." In Utrecht werd de verontwaardiging over den grooten invloed van de gunstelingen van den Prins zoo groot, dat deze hier bijna geen aanhang hadde enkele aanhangers, van den Prins, waaronder de bekende Utrechtsche hoog leeraar Ryklof Michael van Goens, werden fel gehaat. De Utrechtsche democraten steunden hun regenten om den te grooten invloed van den Prins op het stadsbestuur tegen te gaan; zij wenschten zich echter niet door hun regenten te laten gebruiken, maar eischten weldra zelf invloed op het stadsbestuur. De burgers oefenden zich in den wapenhandel en kwamen herhaalde malen dreigend 24

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 24