heeft en die buiten haar rust en veyligheyd alleen weynige genoegens of voordelen aan dezelven terug schenken kan." In den avond zochten de Utrechtsche burgers na hun dagtaak ontspanning in de herberg „De Atlas" in de Korte Nieuwstraat, waar zij de laatste nieuwtjes hoorden, in „Het Nachtegaaltje", waar zij zich bezig hielden met het dam- of triktrakspel, in ,,'t Vergulde Wijnvat", in „De Blaauwe Druyff" of in een van de vele andere herbergen van de stad. Wanneer de schemering inviel, luidde de klok van den Buurtoren en werden de stadspoorten ge sloten tusschen half tien en tien uur luidde de zooge naamde boefldok van den Domtoren en daarna werden ook de klinketten, de kleine deuren in de stadspoorten, gegrendeld. De kleppers kwamen tegen schemering bijeen in de klepperswachtkamer in het Waaggebouw, „Het Keizerrijk", waar hun namen opgelezen werden; daarna moesten zij tot in den vroegen morgen ieder in zijn eigen wijk de ronde doen, hun klep roeren en duidelijk uit roepen het uur, dat de klok zoo juist geslagen had. Wan neer de kleppers hun wacht begonnen, daalde de nachte lijke stilte over de stad. Een Utrechtenaar beschreef in de achttiende eeuw hoe gemoedelijk het 's avonds in zijn stad toeging „De Utregtsche Avondstond. Ziet men een vledermuis langs hooge linden dwalen, Of knarst een uilmen zegtde dag begint te dalen, De schemer avond naakt, en Floor, van 't werken moe, Sluit met vermoeide leen zijn deur en vensters toe. Een burger, die den dag in zijn beroep gesleten Heeft, en begeerig is om nieuws te mogen weten, Gaat naar de Atlas, waar zijn goede vrienden zijn, En rookt een pijp tabak, of drinkt een fleschje wijn. Een tweede soort zingt met half verroeste kelen In 't Nagtegaaltje, en zit met kaart of dam te spelen, Of op het tiktakbord, terwijl dat Palingman Zijn vette paling vent, bij 't kleppen van de kan. Dees roept„hete alikruik", en „warreme garnalen En weet bij 't Uitersch bruin die smaaklijk aan te praten. 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 23