schapsleden zouden wordende gunstelingen van de stadhouders deelden te Utrecht de lakens uit. Korten tijd na den aftocht van de Fransche troepen werd Utrecht opnieuw door een ramp getroffen; den eersten Augustus 1674 woedde een cycloon boven het centrum van de stad en nog altijd zijn de sporen van dezen orkaan duidelijk zichtbaar. Het schip van de Dom kerk werd verwoest, zoodat de Domtoren los van de kerk kwam te staan. De torens van de Jacobikerk, de Pieters kerk en de Mariakerk en één van de torens van de Nico- laaskerk werden vernield, terwijl het hooge dak van de Buurkerk instortte. De stad, die na de Fransche bezetting van 1672 en 1673 verarmd was, kon de aangerichte schade niet her stellen. Het verwoeste schip van de Domkerk bleef liggen totdat de resten in 1826 werden weggeruimd. De hooge spits van den Jacobitoren werd vervangen door een lage afdekking; de resten van de torens van de Pieterskerk werden gesloopt, de noordelijke toren van de Nicolaas- kerk kreeg in plaats van zijn vernielde spits zijn tegen woordige lage bedaking. De toren van de Mariakerk, die zwaar beschadigd was, werd enkele jaren later afgebro ken. Het stadsbeeld was binnen den tijd van een half uur geducht geschonden. De oorlogen tegen Frankrijk duurden voort en de Republiek maakte als groote mogendheid deel uit van de Europeesche coalities tegen Frankrijk; bij het einde van dezen strijd stond Utrecht plotseling in het middelpunt van de Europeesche belangstelling. In 1712 en 1713 kwa men de afgevaardigden van de voornaamste staten van Europa op het Utrechtsche stadhuis bijeen, waar de vrede van Utrecht de rust in West-Europa herstelde. De Republiek was door de vele oorlogen verzwakt en als groote mogendheid werd zij door Engeland over vleugeld. Na 1713 begon de Pruikentijd, een bedaarde, kalme tijd; Utrecht bleef een provinciestad, door velen om haar rust als woonplaats gezocht. Tijdgenooten noem den haar een stad „welke in de samenwoning en ver teringen van veele gegoede lieden zijn voornaamste steun 22

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 22