vloot beheers chte een tijd "tang den toegang tot de Oost zee- De belangrijkste gewesten waren de zeegewesten Hol land en Zeeland; de landgewesten bleven meer op den achtergrond. Terwijl Amsterdam herhaaldelijk zijn gren zen moest uitleggen, om de toenemende bevolking op te nemen, bleef Utrecht binnen zijn Middeleeuwsche stads grachten (singels) beperkt. Na Spanje streefde Frankrijk naar de hegemonie over Europa en ook deze staat wilde het zoo belangrijke mon- dingsgebied van Rijn, Maas en Schelde beheerschen. In 1672 trokken de Fransche, Munstersche en Keulsche troe pen ons land binnen; omdat de uitoefening van den Roomsch-Katholieken godsdienst in de Republiek nog steeds verboden was, voelden vele Roomsch-Katholieke Nederlanders meer voor het Roomsch-Katholieke Frank rijk dan voor de Republiek. De vijanden bezetten vele gewesten en de Fransche troepen trokken Utrecht binnen de Calvinisten moesten de Domkerk aan de Roomsch- Katholieken afstaan en tijdens een processie bleek duide lijk de pro-Fransche stemming van vele Roomsch-Katho lieke inwoners. Voor één van hun huizen hing zelfs het Fransche wapen uit met het onderschrift: „Juicht, Lode- wijk zegepraalt". Intusschen verarmde de Utrechtsche burgerij door de vele schattingen, die haar door de Fran sche bezetting werden opgelegd. In het eind van 1673 trokken de Fransche troepen uit Utrechtvolgens de overlevering zou de commandant tot enkele burgers bij zijn heengaan gezegd hebben„Dankt God, dat wij hier vandaan gaan en bidt dat wij nooit terugkomen.'' De vier gewesten, die den tegenstand tegen den vijand hadden volgehouden, Holland, Zeeland, Fries land en Groningen wenschten de drie bevrijde gewesten Overijsel, Gelderland en Utrecht niet aanstonds als gelijk gerechtigde gewesten te erkennen. Tenslotte werden ze wel weer in de Unie toegelaten, maar nadat hun regee- ringsreglementen waren opgedrongen, waarbij hun regee ring volkomen afhankelijk werd van den stadhouder. Hierdoor hing het voortaan te Utrecht van den stad houder af, wie er burgemeesters, schepenen en vroed- 21

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 21