Generaal te strijden, zagen de Utrechtsche Staten het nuttelooze van hun tegenstand in. Zelf gaven zij nu hun waardgelders den raad, om wat er ook gebeuren mocht, zich niet te roeren. De troepen, die Maurits ontboden had, trokken ongehinderd Utrecht binnen; de hoofdmacht begaf zich naar de Neude, waar een afdeeling waard gelders de wacht hield. Toen Maurits hun het bevel gaf de wapens neer te leggen, gehoorzaamden zij onmiddellijk, daar immers de Staten zelf hun den raad gegeven hadden, om zich van allen tegenstand te onthouden. De aan hangers van Oldenbarnevelt werden uit de Utrechtsche regeering verwijderd. In 1621 eindigde het twaalfjarig bestand en opnieuw begon de strijd tegen Spanje; de strijd werd thans ver van de Utrechtsche grenzen gevoerd en slechts eenmaal werd de stad bedreigd, toen de Spaansche troepen in 1629 om het belegerde Den Bosch lucht te geven, de Veluwe en het Sticht binnendrongen en zelfs Amersfoort bezetten. Om den vijand te weren werd een groot deel van de provincie onder water gezetde Staten-Generaal kwamen binnen Utrecht bijeen, om dicht bij het bedreigde gebied te zijn. Staatsche troepen wisten echter Wezel te ver rassen, waar de vijand groote voorraden proviand en munitie opgeslagen hadde Spaansche legers, die reeds met gebrek te kampen kregen, konden zich nu niet langer handhaven en ontruimden nog in 1629 het Sticht en de Veluwe. De Utrechtsche regeering kon zich voorloopig aan vredeswerken wijden en in 1636 werd binnen Utrecht een universiteit gesticht. Tot aangename ontspanning voor de studeerende jeugd liet de magistraat een groote baan aanleggen voor de beoefening van het paille-maille spel, een soort van kolfspel, en om den toegang tot deze baan, de Maliebaan, te vergemakkelijken, werd er een nieuwe brug over den singel gelegd, de Maliebrug. De oorlog tegen Spanje duurde voort, totdat in 1648 de vrede te Munster gesloten werdde Republiek der Vereenigde Nederlanden was groote mogendheid gewor den, haar handel was een wereldhandel en haar oorlogs- 20

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 20