van het Minderbroederklooster aan het Janskerkhof werd de vergaderzaal van de Staten van Utrecht. De magistraat behoefde de immuniteiten en de andere geestelijke gebieden niet langer te ontzien en in de 17e eeuw werd de Boothstraat door het immuniteitsgebied van St. Jan, de Pietersstraat door het immuniteitsgebied van St. Pieter en de Agnietenstraat door het voormalige kloostergebied van het St. Agnietenklooster aangelegd. De immuniteiten waren niet langer afzonderlijke, afgesloten stadsgedeeltenna en door de Reformatie kon het gebied, dat door de stadsgracht omgeven was, van de Weerd tot Tolsteeg en van Catharijne tot Wittevrouwe samen groeien tot één aaneengesloten geheel. Het twaalfjarig Bestand bracht niet de gewenschte ontspanninggodsdiensttwisten braken uit en in Holland en Utrecht kregen de Remonstranten, in de andere ge westen de Contra-Remonstranten de leiding. De Holland- sche raadpensionaris Oldenbarnevelt werd leider van de Remonstranten, de stadhouder Maurits nam de leiding van de Contra-Remonstranten op zich. De Staten van Utrecht traden nog radicaler op dan de Staten van Hol land; terwijl deze laatsten in 1617 aan de stedelijke magistraten vergunning gaven om eigen troepen, waard- gelders, in dienst te nemen, richtten de Utrechtsche Sta ten een eigen provinciaal corps waardgelders op. De Staten-Generaal, waar de Contra-Remonstranten over de meerderheid beschikten, verklaarden, „dat de waardgelders voor deze tijd tegen de orde en de dienst van het land waren"zij stelden Maurits aan het hoofd van een commissie, om in Utrecht „door overreding of anders met de geschiktste middelen" de afdanking van de waardgelders te bewerken. Toen overreding niet baatte, besloot Maurits „de geschiktste middelen" te gebruiken; hij gaf bevel aan enkele troepen, die in Arnhem, Vianen en Amersfoort lagen, om naar Utrecht op te trekken. De Utrechtsche Staten ontboden de bevelhebbers van hun waardgelders en verlangden van hen, dat zij desnoods hun stad tegen de aanrukkende troepen zouden verdedigen toen deze weigerden om tegen den Prins en de Staten- 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 19