hun ook de Buurkerk en de Nicolaaskerk af. Intusschen toonden de Katholieken in de noordelijke gewesten dui delijk, dat zij zich met den koning wenschten te ver zoenen in 1580 gaven zij 's Hertogenbosch aan de Spaan- sche troepen over- De Katholieke stadhouder Rennenberg verzoende zich met den Spaanschen koning en onmid dellijk werd hij door de Katholieke bevolking van zijn gewesten gesteund. Groningen, Drente en een belangrijk deel van Overijssel werden aan de Spaansche troepen overgeleverd. Verontwaardigd over zooveel afvalligheid, beeldstormden de Calvinisten in Utrecht nu ook in de kapittelkerken en thans eischten zij van hun magistraat een algeheel verbod van den Roomsch-Katholieken eere- dienst. De stadsregeering willigde dezen eisch eerst na lange aarzeling in, maar de Prins van Oranje, die tot het laatste toe streefde naar een nauwe samenwerking tus- schen Protestanten en Roomsch-Katholieken, vernietigde het besluit van de stadsregeering. De godsdienstige tegen stellingen waren echter in die dagen te groot voor een nauwe samenwerking en den i8en Juni besloot de Utrechtsche stadsregeering opnieuw, „dat men bij clock- luydinge verbieden sal dexercitie van de Roomsche reli gie." Alle Katholieke kerken en kloosters kwamen nu leeg te staan. Daar de Calvinisten al deze gebouwen voor hun eeredienst niet noodig hadden, werd de Salvatorkerk in 1587 gesloopt. Daar het koor, het deel van de kerk, waar het altaar staat, in den Protestantschen eeredienst niet gebruikt wordt, werd het koor van de grootste paro chiekerk, de Buurkerk, afgebroken. Het koor van de Jans- kerk werd tot bibliotheek ingericht; in het koor van de Domkerk promoveerden de studenten van de in 1636 opgerichte Utrechtsche universiteit. Het klooster van de Karthuizermonniken aan de Vecht werd gesloopt; het klooster van de Predikheeren of Jacobijnen werd afge broken aan dit klooster herinneren nog slechts enkele straatnamenPredikheerenstraat, Predikheerenkerkhof en Jacobijnenstraat. Het Ceciliaklooster aan de Oude Gracht werd later tot Provinciaal Munthuis ingericht, het Agnie- tenklooster werd als Stads-Kinderhuis gebruikt, de zaal 18

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 18