Pas toen de Spaansche troepen alle Nederlandsche burgers bleven kwellen en zij in 1576 de grootste Neder landsche handelsstad, Antwerpen, leegplunderden en uit moordden, pas toen vereenigden zich alle Nederlandsche gewesten in de Pacificatie van Gent, om door een gemeen schappelijk uitdrijven van de Spaansche benden de Nederlanden tot vrede te brengen, te „pacificeeren". Nu begon ook de Utrechtsche burgerij den strijd tegen het Spaansch garnizoen in het kasteel Vredenburg. Nog altijd dragen de Utrechtsche stadstorens de sporen van de ver nieling, die door de kanonnen van de Spaansche bezetting werd aangericht. Na een hevigen strijd trok de Spaansche bezetting weg en het kasteel werd eigenmachtig door de burgers gesloopt. Het Gatharijneveld, naar het kasteel Vredenburg genoemd, was een groot stadsplein geworden. Hoewel Willem van Oranje, de stadhouder van Hol land, Zeeland en Utrecht, de Calvinistische en Katho lieke Nederlanders wilde laten samengaan in een gemeen- schappelijken strijd tegen de Spaansche regeering, nam de opstand na 1576 weer spoedig een uitgesproken Pro- testantsch karakter aan. De Katholieke Waalsche ge- N westen onderwierpen zich in 1579 bij den vrede van Atrecht aan den Spaanschen koning. De opstandelingen, vooral die in de Noordelijke gewesten, sloten zich in het zelfde jaar aaneen in de Unie van Utrecht, waarin men, naar Oranje's oordeel, te weinig rekening had gehouden met de belangen van de Katholieke bevolking. Aan beide zijden laaiden de godsdienstige hartstochten hoog op. De Minderbroeders weigerden den eed van trouw aan de Pacificatie van Gent af te leggen en werden daarom in Juni 1578 uit Utrecht gebannen; twee maanden later maakten de Calvinisten zich van hun klooster meester, om daar hun godsdienstoefeningen te houden. In de hoop verdere onrust te voorkomen stond de magistraat in Januari 1579 behalve de Minderbroederskerk ook de Jacobikerk aan de Calvinisten af. De onrust bleef en in Juni woedde een felle beeldenstorm in de Buurkerk, de Nicolaaskerk en in de kerk van het Predikheerenklooster. De magistraat gaf den Calvinisten nog meer toe en stond 17 2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 17