geefs trachtten Karei V en zijn zoon en opvolger Phi lips II door bloedige vervolgingen dit Calvinisme uit te roeien. In 1566 uitte zich de lang opgekropte haat van de Calvinisten in den beeldenstorm. Evenals in de meeste andere steden was ook in Utrecht het aantal beelden stormers gering en alleen in de gemakkelijk toegankelijke parochiekerken werden de beelden gebroken. De opstand tegen Spanje, de tachtigjarige oorlog, begon en daar de Geuzen den Roomsch-Katholieken godsdienst niet gunstig gezind waren, bleven de meeste Katholieke burgers den Spaanschen koning steunen. Toen het Spaansche leger Haarlem ingenomen had vierden de Roomsch-Katho lieken te Utrecht feest; voor het verblijf van Bossu, die den Prins van Oranje als stadhouder verving, was een groote pop opgesteld „gecleet met blaeu ende oranje coleur, met een gebroken lancy in zijn handen, daeraen hangende een vaentken, van de voorsz- coleur,'' een spot beeld dus van Oranje, die men na Haarlems val machte loos voorstelde, met een gebroken lans in de handen. De Utrechtsche burgerij, die toen niet sympathiek tegenover Oranje stond, koelde haar woede tegen hem door een stroopop, die den Prins moest voorstellen, op een rad te leggen en daarna openlijk te verbrandenals teeken van vreugde over den val van Haarlem werden op den Dom toren pektonnen gebrand en vuren ontstoken, die tot ver in den omtrek zichtbaar waren. Nadat Leiden den gen October 1574 door een Geuzen- vloot ontzet was, betuigde de Utrechtsche magistraat tegenover een afgevaardigde van den Spaanschen land voogd nadrukkelijk, „dat sij ende de gemeente deser stadt deur 't voirszegde quaet succes nyet gemoveert noch in gene vrees gevallen waren geweest, wel wetende ende vastelick betrouwende, dat sine Majesteyt mit der hulp van God ende bij succes van tijde meyster worden zal van sine vianden ende rebellen ende dat sij mit ganser herten van meninge waren in huer oude ende gewoenlicke ge- hoorsaemheyt ende getrouwicheyt te bliven tot dienst van sine Majesteyt ende conservatie deser stadt." nederlaag (ontzet Leiden) niet geschokt. 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 14