zijden van de Lijnmarkt, Zadelstraat en Boterstraat hun stroodaken door tegels of leisteen te doen vervangen. Bij niet opvolgen van dit bevel zou de raad, natuurlijk op kosten van de eigenaars, de stroodaken laten afbreken. De Middeleeuwsche stad met haar groote onbebouwde terreinen, de vele hooibergen en talrijke onbestrate wegen had in vele opzichten nog een dorpsch aanzien; voort durend verbood de Utrechtsche raad om varkens zonder een hoeder door de straten te laten loopen. In 1437 ver bood zij nadrukkelijk, varkenshokken op straat onder de vensters te hebbenDe stedelijke regeering nam al vroeg maatregelen om al te erge vervuiling van de stad tegen te gaanin de 15e eeuw stelde zij een karreman aan, die de „bijeengesmetene vuiligheid' weg moest nemen. In 1500 greep zij in „alzoo binnen onse Stadt groote onrey- nicheyt is." Het is te begrijpen, dat bij dergelijke toe standen de pestepidemieën in de Middeleeuwen talrijke slachtoffers eischten. Binnen de handelsstad lagen de immuniteiten en de stedelijke overheid moest deze gebieden zorgvuldig ont zien zoo mocht zij geen wegen aanleggen dóór het immu- niteitsgebied en de groote verkeersweg, die van Holland door de Gatharijnepoort naar de Wittevrouwenpoort en verder naar Gelderland voerde, moest met een grooten boog om de immuniteit van St. Jan geleid worden. Nog altijd laat deze gebogen straat, de Voorstraat, zien hoe de macht van het stadsbestuur bij het immuniteitsgebied eindigde. De Utrechtsche stadsmuren omsloten twee geheel ver schillende gebieden, een stad van de geestelijkheid en een stad van de kooplieden; dit tweeslachtige karakter werd verpersoonlijkt in den bestuurder van de stad, den Bisschop van Utrecht, die zoowel wereldlijk vorst als bisschop was- In 723 was de grondslag gelegd voor de wereldlijke macht van de Utrechtsche bisschoppendaar later de Duitsche keizers de bisschoppen kozen en zij dus verzekerd waren, dat iedere nieuwe bisschop de keizerlijke politiek zou steunen, schonken zij groote gebieden in leen aan het Utrechtsche bisdom. De bisschop van Utrecht 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 12