huis( het latere Paleis) op den Dam te Amsterdam. De achttiende eeuw werd de eeuw van verdraagzaam heid ook de niet Calvinisten kregen, althans in de prak tijk, vrijheid van godsdienst. In 1743 kregen de Luther- schen, die tot nu toe in een schuilkerk aan de Stroosteeg bij den Springweg bijeenkwamen, een kloosterkerk aan de Hamburgerstraat, die zij mochten herstellen en ver bouwen. De Doopsgezinden, die in een tot kerk verbouwd huis aan den Springweg vergaderden, mochten een nieu we, grootere kerk bouwen, de tegenwoordige Doopsge zinde kerk aan de Oude Gracht, die in 1773 in gebruik nomen werd. In den Franschen tijd kregen ook de Roomsch-Katholieken officieel vrijheid van godsdienst en in de eerste helft van de 19e eeuw werden ver scheiden Roomsch-Katholieke kerken gebouwd o.a. de Augustinuskerk aan de Oude Gracht, die wel een sterk contrast vertoont met de nabijgelegen Rembrandt- bioscoop. Toen Utrecht door het toenemend verkeer steeds meer van belang werd als centrum van het land, werden hier de administratiegebouwen van de spoorwegen gebouwd; vooral het nieuwste van deze drie gebouwen, dat in 1922 in gebruik werd genomen, trekt door haar zakelijk en sober uiterlijk de aandacht. De oude gevelsteenen met haar opschriften zijn groo- tendeels verdwenentot slot vestig ik de aandacht op een gevelsteen van 1600, die nog steeds aanwezig is in het Huis aan de Willemstraat no. 52 en waarop men de volgende oud-Hollandsche wijsheid vindt opgeteekend „Begin heeft een goet behagen. Het ent zal de last dragen." 105

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 117