bond; deze nieuwe straat werd de voornaamste verbin dingsstraat tusschen het Domplein en het Janskerkhof, totdat in het begin van onze eeuw het Domplein en het Janskerkhof door de verbreeding van de Korte Jansstraat rechtstreeks met elkaar in verbinding kwamen. De Amers- foortsche edelman Jonkheer Everhard Meyster liet zich op den hoek van de Buerestraat en Achter St. Pieter naar eigen ontwerp in klassieken stijl een huis bouwenhij stond als een goedhartig, maar zonderling persoon be kend, die in zijn geboortestad Amersfoort groot opzien verwekt had. In 1661 had hij de Amersfoortsche magistraat overgehaald, ter gelegenheid van den toen gesloten vrede met Portugal, door de burgerij een grooten kei van den Amersfoortschen berg binnen de stad te laten sleepen en daar als een gedenkteeken aan den vrede op een voetstuk te plaatsen. De burgers, die bij het inhalen van den kei geholpen hadden, werden dien dag rijkelijk getracteerd op bier en krakelingen. Meyster wilde de herinnering aan het gebeurde bewaren en op zijn ver zoek werd de Buerestraat in de Keistraat herdoopt. De belle trekker van zijn huis werd gemaakt in den vorm van een krakeling, omdat de Amersfoortenaars na het kei- trekken op krakelingen getracteerd waren en deze belle trekker is nog steeds aanwezignaar deze bel kreeg het huis den naam van „De Krakeling". Aan het Janskerkhof staan nog twee fraai gebouwde 17e eeuwsche huizen, die beiden als bankgebouw dienst doen. Het huis op den hoek van het Janskerkhof en de Drift, het kantoorgebouw van de Geldersche Credietver- eeniging, richtte zich oorspronkelijk met den hoofdgevel naar de Drift en over een brug bereikte men den ingang. Omstreeks 1700 werd de hoofdgevel tot zijgevel en de brug werd afgebroken; een belangrijke stoeppartij werd aangebouwd voor den nieuwen hoofdgevel aan het Jans kerkhof. Aan de andere zijde van het Janskerkhof ligt het huis, dat nu bij de Twentsche bank in gebruik isvolgens sommigen zou het gebouwd zijn door Jacob van Campen, den bekenden bouwmeester van het Amsterdamsche stad- 104.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 116