OUDE HUIZEN EN MERKWAARDIGE GEVELS In de Middeleeuwen werden aanvankelijk alleen de kerken, de kasteelen en de huizen van rijke poorters van steen gebouwdde meeste huizen waren van hout en van deze is er te Utrecht niet één overgebleven. Van de stee- nen huizen uit het Middeleeuwsche Utrecht bleef het huis Oudaen het beste bewaard. Het huis Fresenburch, ook één van de Middeleeuwsche huizen langs de Oude Gracht (thans no. 145), dat zijn naam dankte aan de familie Frese, werd zoo veranderd, dat het oude huis niet meer te herkennen valt; de top is verdwenen, het dak en de kanteelen zijn gesloopt. Het huis Klein Fresenburch (no. 147) heeft tenminste in zijn bovenste gedeelte nog de oude vormen bewaard. Het huis Zoudenbalch in de Donkerstraat is afgebrand en alleen de achterpoort bleef bewaard, thans een vervallen gebouwtje in de Maria- straat no. 28. Een van de Middeleeuwsche poortjes is de voormalige ingang van het Aartsbisschoppelijk museum aan de Oude Gracht no. 20de inhoud van dit museum werd over gebracht naar het Centraal Museum aan de Agnieten- straat, dat in 1921 geopend werd. Boven het poortje is de gebruikelijke voorstelling van den milden Sint Maarten- De mooist bewaarde gevel uit de 17e eeuw is de renaissance-trapgevel van het huis „De Koninck van Portugal" aan de Voorstraat no. 14, waar volgens de over levering een koning van Portugal logeerde. Deze gevel is zooveel mogelijk in den ouden oorspronkelijken vorm teruggebracht en zelfs de afgebroken luifel werd door een nieuwe vervangen. In 1663 liet burgemeester Hendrik Moreelse de Buere- straat aanleggen, die Achter St. Pieter met de Drift ver- 103

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 115