derste en bekwaamste jongens'' kon inrichten en zij toch graag van het testament wilde profiteeren, werd besloten naast het Kinderhuis een nieuw gebouw te stichten. Zes vrijwoningen in de Agnietensteeg tegenover de vrij- woningen van Maria van Pallaes werden aan de regenten van het Kinderhuis afgestaan, op voorwaarde, dat zij zes nieuwe vrijwoningen zou laten bouwen op het St. Nicolaaskerkhof tegenover het werkhuis. Hierdoor kwam het terrein vrij voor het afzonderlijke huis van de leer lingen van de Fundatie van Renswoude; dit gebouw sloot den uitgang af van de Lange Nieuwstraat, die tot dien tijd recht door naar den stadswal geloopen had. Het middelste gedeelte van den voorgevel werd juist tegen over de Lange Nieuwstraat ontworpen, omdat men uit deze straat het beste gezicht op het gebouw heeft. Het oostelijke deel van het gebouw kwam op het terrein van de gesloopte Gronsvelt-kamershet westelijke deel van den gevel bedekte den gevel van het Kinderhuis tot aan de vroegere St. Agnietenkapel, die thans deel uitmaakt van het museum. Hoewel afzonderlijke instellingen, zijn het Kinderhuis en de Fundatie toch van elkaar afhankelijk; de Fundatie moet haar leerlingen uit het Kinderhuis betrekken, terwijl het Kinderhuis in de Fundatie een welkom middel bezit tot betere opleiding van haar bekwaamste jongens. De middengevel tegenover de Lange Nieuwstraat werd versierd met het wapen van de Vrijvrouwe van Rens woude en met de 13 wapenschilden van de eerste regen ten der Fundatie; aan dezen gevel bewaart nog steeds het volgende vers de herinnering aan de stichtster, terwijl het haar tevens dank brengt voor haar rijke schenking „Der Duisten laatste telg, Renswoudes ed'le vrouw, Schonk Utrechts Kinderhuis dit treffelijk gebouw, Om de ouderlooze jeugd in kunsten te onderwijzen Wie die de deugd bemint, moet niet het oogmerk prijzen? Die weezen hulp verschaft, verdient terecht een kroon! Dies stelt erkentenis haar wapenschild ten toon, Met die van hen, die 't kroost met teed're zorg regeeren. 101

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 113