kinderen, vondelingen en arme weezen, waar de stad voor moest zorgen, werden aanvankelijk uitbesteed bij ambachtslieden, die deze kinderen moesten opvoeden en opleiden tot een nuttig ambachtals spoedig werd er echter geklaagd, dat velen deze kinderen als slaven lieten werken om er zoo veel mogelijk nut van te trekken. Om aan den ongewenschten toestand een eind te maken besloot de vroedschap de kinderen niet meer uit te be steden, maar hen in een afzonderlijk kinderhuis op te nemen. In 1675 werd het leege St. Agnietenklooster, in de naar dit klooster genoemde Agnietenstraat, tot Stads- Ambachtskinderhuis ingericht. De kinderen werden in dit huis gezamenlijk opgevoed zoodra het mogelijk was werden de jongens in de leer gedaan bij ambachtsbazen, terwijl de meisjes op de naai kamer van het huis aan het werk gezet werden. Zoo staat er in een lijst van 1740, dat acht jongens in de leer waren bij een paruikenmaker, een in dien pruikentijd gezien vakman!, zes bij een kleermaker, vijf bij een boekbinder enz. Intusschen kwam er een mogelijkheid, om enkele van de flinkste jongens een betere opleiding te geven; in 1754 stierf te Utrecht kinderloos Maria Duyst van Voorhout, Vrijvrouwe van Renswoude en zij stelde haar geheele nalatenschap ter beschikking van het Stads-Ambachts- kinderhuis te Utrecht, het Weeshuis te Delft en het Wees huis te 's Gravenhage, opdat ieder van deze inrichtingen in staat zou zijn „eenige van de verstandigste, schrander ste en bekwaamste jongens, niet jonger als vijftien jaren, maar wel daerboven, in derzelver huyzen af te sonderen en aan te zetten, hetzij inteekenen, of schilderkonst, Beeldhouwer of Beeldsnijder, oeffeningen in sware Dijka- gien tot behoudinge van ons Landt tegens sware over stromingen van 't waterMocht een van de drie inrichtingen zich niet aan haar bepalingen houden, dan zou het geld over de twee overige inrichtingen verdeeld worden. Daar het Kinderhuis te Utrecht geen afzonderlijke ver blijfplaats voor enkele van haar „verstandigste, schran- 100

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 112